04/10/2018

Ekonomist

25/09/2018

Enerji maliyetlerinde avantaj sağlıyor

15/12/2017

2017 yılı enerji piyasa analizi

 

15/12/2017

Sanayide 5 altın tavsiye

Sanayide 5 altın tavsiye

Daha fazla oku Az
17/10/2017

İşletmelerin Yılda 2 Milyon TL Maliyet Avantajı Yakalamalarına Yardımcı Oluyoruz

ST Elektrik Enerji

İşletmelerin Yılda 2 Milyon TL Maliyet Avantajı Yakalamalarına Yardımcı Oluyoruz

Daha fazla oku Az
10/10/2017

Enexion, elektrik tedariğini toptan piyasalara kaydırıp maliyetleri düşürüyor

Dünya Gazetesi Enerji Eki

24/08/2017

‘Enexion olarak müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyoruz

Gas&Power Dergisi

23/08/2017

Enerji finansman maliyeti artıyor güvenilir tedarikçilerle çalışın

Dünya Gazetesi

20/08/2017

Kurulu Güçte Büyük Artış

Ekonomist Dergisi

Kurulu Güçte Büyük Artış

Daha fazla oku Az
31/07/2017

Enerji piyasasında yeni dönem başlıyor

Enerji tedariğinde yeni dönem başlıyor. Enerji piyasalarındaki fiyat dalgalanması, tüketici ve tedarikçiyi yeni arayışlara yöneltiyor.

Enerji yoğun sektörlerde enerji maliyetleri, toplam maliyetin yaklaşık yüzde 50’sine ulaşabiliyor. Enerji tüketimi yüksek olan çimento, alüminyum, ambalaj gibi sektörler başta olmak üzere birçok sektör enerji fiyatlarındaki dalgalanmalardan olumsuz etkileniyor.

Enerji piyasasında yeni dönem başlıyor

Enerji tedariğinde yeni dönem başlıyor. Enerji piyasalarındaki fiyat dalgalanması, tüketici ve tedarikçiyi yeni arayışlara yöneltiyor.

Enerji yoğun sektörlerde enerji maliyetleri, toplam maliyetin yaklaşık yüzde 50’sine ulaşabiliyor. Enerji tüketimi yüksek olan çimento, alüminyum, ambalaj gibi sektörler başta olmak üzere birçok sektör enerji fiyatlarındaki dalgalanmalardan olumsuz etkileniyor. Maliyetleri düşürmek için enerji tedarik sürecini ve riskleri doğru yönetebilmenin son derece kritik ve önemli olduğuna dikkat çeken Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Ceren Özdal, bu konuda büyük ölçekli tüketicilerin ve tedarikçilerin eski tedarik yöntemlerinden uzaklaşarak tedariklerini toptana yakın piyasalara kaydırmaları gerektiğini belirtti.

Sabit fiyat sürdürülebilir değil
Dalgalı piyasa koşullarında özellikle büyük ölçekli sanayi şirketlerinin enerji tedariğinde uzun dönemli sabit fiyatın tedarikçiler açısından sürdürülmesinin zorlaştığını açıklayan Özdal, sabit fiyatın artık sürdürülebilir olmadığını ve hem tüketiciyi hem de tedarikçiyi mağdur durumda bıraktığını belirtti. Enerji piyasalarının geldiği bu koşullar nedeniyle büyük ölçekli tüketiciler için sabit fiyatın sürdürülebilir olmadığını ifade eden Özdal, tüketicilerin perakende elektrik alım sözleşmelerini toptan piyasa fiyatlarına yakın koşullarda gerçekleştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Tüketici için rekabetçi anlaşmalar dönemi
Özdal, yüksek hacimlerde elektrik tüketen şirketlerin, piyasadan pahalı elektrik almamaları için yıllık tüketim öngörülerinin profesyonel bir şekilde yapılması ve piyasa fiyatlarını iyi takip etmesi konusunda uyardı. Şirketlerin rekabet gücünü artırmaları için enerji maliyetlerinin önemli olduğunun altını çizen Özdal, güvenilir enerji tedarikçileriyle risklerin enerji piyasası uzmanları tarafından doğru şekilde yönetildiği anlaşmalar yapılmasını tavsiye etti.

kaynak: finansgundem.com

Daha fazla oku Az
25/06/2017

Sanayi Sektöründe Elektrik Maliyetleri Yaklaşık Yüzde 20 Arttı

Sanayi kuruluşlarının en önemli maliyet kalemlerinden biri olan enerji maliyetleri 2017 yılında artmaya devam edecek. Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Ceren Özdal “Sanayi sektörünün elektrik profil maliyetleri 2017 yılında yaklaşık yüzde 20 oranında artış göstererek ulusal tarifeyi geçti. Yükseliş devam edebilir” dedi…

Sanayi Sektöründe Elektrik Maliyetleri Yaklaşık Yüzde 20 Arttı

Sanayi kuruluşlarının en önemli maliyet kalemlerinden biri olan enerji maliyetleri 2017 yılında artmaya devam edecek. Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Ceren Özdal “Sanayi sektörünün elektrik profil maliyetleri 2017 yılında yaklaşık yüzde 20 oranında artış göstererek ulusal tarifeyi geçti. Yükseliş devam edebilir” dedi

Türkiye’de enerji maliyetlerinin yükselmesi ve serbest piyasanın zor durumda kalması, enerji tedarik fiyatlarına yansıdı. Sanayi kuruluşlarının enerji maliyetleri bir önceki yıla kıyasla yaklaşık yüzde 20 oranında arttı. 2017 yılının ikinci yarısı elektrik ve doğalgaza zam, döviz kurlarındaki artış gibi çok fazla risk içeriyor.

Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Ceren Özdal, enerji maliyetlerindeki yükselişe dikkat çekerek, piyasadaki dalgalanmanın yılsonuna kadar sürmesini öngördüklerini belirtti. Özdal, USD/TL kurunun geçtiğimiz dönemde yüzde 25’e varan yükselişi ile döviz bazlı finansman yükü olan birçok enerji üreticisinin olumsuz etkilendiğini vurguladı. Her ne kadar kur geçtiğimiz birkaç aylık dönemde geri çekilse de şirketlerin risk algısının devam ettiğini bildiren Özdal, önümüzdeki dönemde spot piyasadaki enerji fiyatlarının da yükselme çizgisinde olduğunu ifade etti. Tedarikçilerin geçtiğimiz yıl yaşanılan doğalgaz krizinin bir benzerinin Aralık 2017’de yaşanma ihtimaline karşı Aralık kontratlarında çekimser davrandıklarını söyleyen Özdal, elektrik ve doğalgaz tarifelerindeki beklentilere,dolardaki hareketliliğe ve olası doğalgaz krizine bağlı olarak elektrik maliyetleri artmaya devam edebilir dedi.

Almanya’daki enerji tedarik yöntemleri örnek alınabilir

Ceren Özdal, enerji maliyetlerinin en önemli ek kalemi olan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) birim maliyetinin, yenilenebilir enerjide yaşanan yüzde 15 kapasite artışı ve dolar kurundaki yükseliş ile beraber 2017 yılında, 2016 yılına kıyasla yüzde 50 civarında bir artış göstermesi beklendiğini açıkladı. Özdal, YEKDEM’deki artış, elektrik piyasalarında geçen yıla göre yaşanan yükseliş ve tarife zammı ihtimalleri ile beraber ortalama sanayi elektrik profil maliyetinin yaklaşık yüzde 20 oranında artmasına neden olduğunu belirtti. Bu artışlarla birlikte büyük sanayi tüketicilerinin enerji tedariğini toptan piyasalara kaydırmasının beklendiğini belirten Özdal, bu konuda Almanya piyasalarındaki tedarik yöntemlerinin örnek alınabileceğini söyledi.

Sanayi şirketlerine enerji yönetimi için 5 tavsiye

Enerji Danışmanı Ceren Özdal, elektrik maliyetlerinin sanayi firmalarını olumsuz etkilememesi  için 5 tavsiyede bulundu:

  1. Güvenilir enerji tedarikçileriyle çalışılması.
  2. Enerji ihtiyacının doğru tespit edilerek, enerji piyasalarından en rekabetçi şekilde enerjinin tedarik edilmesi.
  3. Enerji piyasasından sürdürülebilir en uygun birim fiyatlarla anlaşmaların yapılması.
  4. Mevzuatların çok yakından takip edilerek, beklenen değişikliklerle oluşabilecek maliyetlerin hesaplanması.
  5. Enerji tedarik sözleşmelerinin kapsamında ileride oluşabilecek ek maliyetlerin neler olduğunun belirlenerek bunların güvenli sözleşmeler ile güvence altına alınması.

Enexion Hakkında

Enexion, Türkiye’yi toplam enerji maliyet yönetimi kavramıyla tanıştıran Almanya merkezli lider bir danışmanlık firmasıdır. Enexion’un Türkiye dışında Almanya, İsviçre ve Hindistan’da ofisleri bulunuyor. Çin’den ABD’ye kadar dünyanın birçok ülkesinde projeler yürüten Enexion, Türkiye’deki faaliyetlerine 2014 yılında başladı. Enexion Türkiye, şirketlerin enerji maliyetlerini sürdürülebilir yöntemlerle azaltırken, kârlarını sürdürülebilir bir şekilde artırmalarını sağlıyor. Enexion’un sunduğu hizmetler arasında; toplam maliyet ve risk yönetimi, enerji danışmanlığı, tedarik süreç yönetimi, toptan piyasalardan optimum fiyatla enerji tedarik edilmesi yer alıyor.

kaynak:  matbaateknik.com.tr
kaynak 2: ruzgarenerjisidergisi.com
kaynak 3: enerjicihaber.com
kaynak 4:iskurnet.com
kaynak 5: marasnews.com
kaynak 6: antalyabugun.com
kaynak 7: gazetegez.net
kaynak 8: jeotermal.com

#Enexion #Elektrik #EnerjiMaliyetYönetimi #CerenOzdal #YEKDEM

Daha fazla oku Az
22/06/2017

Kurulustan konuya iliskin yapilan basin aciklamasi asagida bulunuyor

Kurulustan konuya iliskin yapilan basin aciklamasi asagida bulunuyor: turkiye`de enerji maliyetlerinin yukselmesi ve serbest piyasanin zor durumda kalmasi, enerji tedarik fiyatlarina yansidi. Sanayi kuruluslarinin enerji maliyetleri bir onceki yila kiyasla yaklasik yuzde 20 oraninda artti…

Kurulustan konuya iliskin yapilan basin aciklamasi asagida bulunuyor

Kurulustan konuya iliskin yapilan basin aciklamasi asagida bulunuyor: turkiye`de enerji maliyetlerinin yukselmesi ve serbest piyasanin zor durumda kalmasi, enerji tedarik fiyatlarina yansidi. Sanayi kuruluslarinin enerji maliyetleri bir onceki yila kiyasla yaklasik yuzde 20 oraninda artti. 2017 yilinin ikinci yarisi elektrik ve dogalgaza zam, doviz kurlarindaki artis gibi cok fazla risk iceriyor.

Enexion enerji danismanlik genel muduru ceren ozdal, enerji maliyetlerindeki yukselise dikkat cekerek, piyasadaki dalgalanmanin yilsonuna kadar surmesini ongorduklerini belirtti. Ozdal, usd/tl kurunun gectigimiz donemde yuzde 25`e varan yukselisi ile doviz bazli finansman yuku olan bircok enerji ureticisinin olumsuz etkilendigini vurguladi. Her ne kadar kur gectigimiz birkac aylik donemde geri cekilse de sirketlerin risk algisinin devam ettigini bildiren ozdal, onumuzdeki donemde spot piyasadaki enerji fiyatlarinin da yukselme cizgisinde oldugunu ifade etti.

Tedarikcilerin gectigimiz yil yasanilan dogalgaz krizinin bir benzerinin aralik 2017`de yasanma ihtimaline karsi aralik kontratlarinda cekimser davrandiklarini soyleyen ozdal, elektrik ve dogalgaz tarifelerindeki beklentilere ve dolardaki hareketlilige bagli olarak elektrik maliyetleri artmaya devam edebilecegini sozlerine ekledi. Almanya`daki enerji tedarik yontemleri ornek alinabilir ceren ozdal, enerji maliyetlerinin en onemli ek kalemi olan yenilenebilir enerji kaynaklari destekleme mekanizmasi (yekdem) birim maliyetinin, yenilenebilir enerjide yasanan yuzde 15 kapasite artisi ve dolar kurundaki yukselis ile beraber 2017 yilinda, 2016 yilina kiyasla yuzde 50 civarinda bir artis gostermesi beklendigini acikladi.

Ozdal, yekdem`deki artis, elektrik piyasalarinda gecen yila gore yasanan yukselis ve tarife zammi ihtimalleri ile beraber ortalama sanayi elektrik profil maliyetinin yaklasik yuzde 20 oraninda artmasina neden oldugunu belirtti. Bu artislarla birlikte buyuk sanayi tuketicilerinin enerji tedarigini toptan piyasalara kaydirmasinin beklendigini belirten ozdal, bu konuda almanya piyasalarindaki tedarik yontemlerinin ornek alinabilecegini soyledi. Sanayi sirketlerine enerji yonetimi icin 5 tavsiye enerji danismani ceren ozdal, elektrik maliyetlerinin sanayi firmalarini olumsuz etkilememesi icin 5 tavsiyede bulundu: – guvenilir enerji tedarikcileriyle calisilmasi. – enerji ihtiyacinin dogru tespit edilerek, enerji piyasalarindan en rekabetci sekilde enerjinin tedarik edilmesi. – enerji piyasasindan surdurulebilir en uygun birim fiyatlarla anlasmalarin yapilmasi. – mevzuatlarin cok yakindan takip edilerek, beklenen degisikliklerle olusabilecek maliyetlerin hesaplanmasi. – enerji tedarik sozlesmelerinin kapsaminda ileride olusabilecek ek maliyetlerin neler oldugunun belirlenerek bunlarin guvenli sozlesmeler ile guvence altina alinmasi.

kaynak: .atayatirim.com.tr

Daha fazla oku Az
22/06/2017

Bugun yayinladigimiz haber basliklari-2

09:16:18 ANALİZ-PİYASALARDA GELİŞMELER/BEKLENTİLER(ATA YATIRIM)
09:16:37 ANALİZ-BORSA İSTANBUL’DA GELİŞMELER/BEKLENTİLER(AHLATCI YATIRIM)
09:16:56 ANALİZ-BIST 100(ŞEKER YATIRIM)
09:17:21 ***ISMEN*** İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( YATIRIM KURULUŞU VARANT – SERTİFİKA – SENETLERİNE
09:17:36 ANALİZ-VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI-VİOP(ŞEKER YATIRIM)

Bugun yayinladigimiz haber basliklari-2

09:16:18 ANALİZ-PİYASALARDA GELİŞMELER/BEKLENTİLER(ATA YATIRIM)
09:16:37 ANALİZ-BORSA İSTANBUL’DA GELİŞMELER/BEKLENTİLER(AHLATCI YATIRIM)
09:16:56 ANALİZ-BIST 100(ŞEKER YATIRIM)
09:17:21 ***ISMEN*** İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( YATIRIM KURULUŞU VARANT – SERTİFİKA – SENETLERİNE
09:17:36 ANALİZ-VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI-VİOP(ŞEKER YATIRIM)
09:17:45 ANALİZ-BORSA İSTANBUL’DA GELİŞMELER/BEKLENTİLER(TACİRLER YATIRIM)
09:17:51 BASIN BÜLTENİ-DOĞTAŞ KELEBEK, MOBİLYA SEKTÖRÜNDE TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ MARKASI
09:18:16 ANALİZ-BIST 100 TEKNİK ANALİZİ(YATIRIM FİNANSMAN MENKUL DEĞERLER)
09:21:08 ***ISMEN* *ISGSY*** İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( PAY ALIM SATIM BİLDİRİMİ
09:21:23 *İŞ YATIRIM, YATAŞ İÇİN HEDEF FİYATINI 10,8 TL’DEN 14,6 TL’YE YÜKSELTTİ, TAVSİYE ‘AL’
09:23:56 ***COMDO*** COMPONENTA DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş.( ÖZEL DURUM AÇIKLAMASI (GENEL)
09:24:00 ***ISMEN*** İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( PİYASA YAPICILIĞI KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN
09:25:40 ANKET-BIST 100 ENDEKSİ’NİN GÜNE HAFİF ALICILI BİR SEYİRLE BAŞLAMASI BEKLENİYOR
09:26:54 ANALİZ-FOREX BÜLTENİ(İNFO YATIRIM FX)
09:27:15 ANALİZ-ALTIN FİYATLARI(İNFO YATIRIM FX)
09:27:33 ANALİZ-PETROL FİYATLARI(İNFO YATIRIM FX)
09:28:42 ANALİZ-FOREX BÜLTENİ(ALAN YATIRIM)
09:28:54 ANALİZ-ALTIN FİYATLARI(ALAN YATIRIM)
09:29:05 ANALİZ-PETROL FİYATLARI(ALAN YATIRIM)
09:29:57 ANALİZ-BIST VE VİOP BÜLTENİ(ALAN YATIRIM)
09:30:05 ***BPOZ*** BANK POZİTİF KREDİ VE KALKINMA BANKASI A.Ş.( ŞİRKET GENEL BİLGİ FORMU
09:30:12 *TCMB: 22 HAZİRAN’DA DOLAR CİNSİ YABANCI PARA ZORUNLU VE SERBEST HESAPLARA ÖDENECEK GECELİK
09:30:13 TABLO-İNTERBANK VE KAPALIÇARŞI DOLAR-EURO FİYATLARININ GÜN İÇİNDEKİ DEĞİŞİMLERİ
09:30:50 ANALİZ-PİYASALARDA GELİŞMELER/BEKLENTİLER(GEDİK YATIRIM)
09:31:23 ANALİZ-BORSA İSTANBUL’DA GELİŞMELER/BEKLENTİLER(İNTEGRAL YATIRIM MENKUL)
09:32:16 ANALİZ-PİYASALARDA GELİŞMELER/BEKLENTİLER(HALK YATIRIM)
09:33:15 ANALİZ-ŞİRKET HABERLERİ(DENİZ YATIRIM)
09:34:18 HİSSE DEĞERLENDİRMESİ-İŞ YATIRIM, YATAŞ İÇİN HEDEF FİYATINI 10,8 TL’TEN 14,6 TL’YE YÜKSELTTİ
09:34:26 ANALİZ-BIST100 VE VİOP BÜLTENİ(REEL KAPİTAL MENKUL)
09:36:10 ANALİZ-PİYASALARDA GELİŞMELER/BEKLENTİLER(AK YATIRIM)
09:36:39 ANALİZ-PİYASALARDA GELİŞMELER/BEKLENTİLER(AKBANK)
09:36:45 ***IDGYO* *ACP*** A1 CAPITAL YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( PİYASA YAPICILIĞI KAPSAMINDA
09:37:17 ***SNKRN* *ACP*** A1 CAPITAL YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( PİYASA YAPICILIĞI KAPSAMINDA
09:38:23 ANALİZ-PİYASALARDA GELİŞMELER/BEKLENTİLER(BİZİM MENKUL DEĞERLER)
09:38:45 ***IZTAR* *ACP*** A1 CAPITAL YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( PİYASA YAPICILIĞI KAPSAMINDA
09:39:31 ***GLRYH* *ACP*** A1 CAPITAL YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( PİYASA YAPICILIĞI KAPSAMINDA
09:39:57 ANALİZ-PİYASALARDA GELİŞMELER/BEKLENTİLER(YATIRIM FİNANSMAN MENKUL DEĞERLER)
09:40:19 ANALİZ-TÜRKİYE’NİN TASARRUF ORANLARINI YÜKSELTECEK ÖNLEMLER DEVREDE(NİŞANTAŞI
09:41:46 ***SEKUR* *ACP*** A1 CAPITAL YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( PİYASA YAPICILIĞI KAPSAMINDA
09:41:43 ANALİZ-FOREX BÜLTENİ(IŞIKFX)
09:41:52 TURKİSH CARGO, PARİS’E TARİFELİ KARGO SEFERİ BAŞLATTI
09:41:57 ANALİZ-PETROL FİYATLARI(IŞIKFX)
09:42:08 ANALİZ-ALTIN FİYATLARI(IŞIKFX)
09:42:31 ***AVHOL* *ACP*** A1 CAPITAL YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( PİYASA YAPICILIĞI KAPSAMINDA
09:44:17 ***KLNMA*** TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş.( ŞİRKET GENEL BİLGİ FORMU
09:44:59 *FRANSA’DA HAZİRAN’DA İMALAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 108 (ÖNCEKİ 109)
09:45:00 *FRANSA’DA HAZİRAN’DA İMALAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ BEKLENTİSİ 109
09:47:40 BARCLAYS, 2017 VE 2018 İÇİN BRENT PETROL FİYAT TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ
09:48:37 XİNJİANG UYGUR ÖZERK BÖLGESİ, GÜNEYDOĞU ASYA’YA İKİNCİ YÜK TAŞIMA HATTIYLA BAĞLANDI
09:49:05 *İNGİLTERE/HAMMOND: İNGİLİZ HALKI, BREXİT’İ İŞLERİNİ VE YAŞAM STANDATLARINI KORUMAK İÇİN İSTİYOR
09:51:51 MORGAN STANLEY’E GÖRE TÜRKİYE BORÇ ÇEVİRME ORANI 2017’DE YÜZDE 129 OLACAK-BLOOMBERGHT.COM
09:51:59 *İNGİLTERE/HAMMOND: BÜYÜK İHTİMALLE BREXİT SONUÇLARI NET OLARAK AÇIĞA ÇIKANA KADAR YATIRIMLAR
09:55:43 *BIST-100 GÜNE (%0,41)410,61 PUAN ARTIŞLA 99800,73 PUANDAN BAŞLADI(FOREKS ANKETİ +89)
09:58:38 NOVO NORDİSK, İSTANBUL’DAN YÖNETTİĞİ ÜLKE SAYISINI İKİ KATINA ÇIKARTTI
09:59:30 PİYASAYA BAKIŞ-BIST ALICILI BAŞLADI, EN YAKIN TAHMİN: İŞ YATIRIM/ERSİN GÜNGÖR VE ANADOLU
10:00:02 *MERKEZ BANKASI, HAFTALIK REPO İHALESİ AÇMADI
10:00:05 *MERKEZ BANKASI PİYASA AÇILIŞ REZERVİ: -71149,2 MİLYON TL
10:00:06 *BANKALARIN SERBEST DEPO REZERVİ: 25852,9 MİLYON TL
10:00:07 *23 HAZİRAN 2017 İÇİN MERKEZ BANKASI GEÇİCİ PİYASA REZERVİ: 4397,2 MİLYON TL
10:00:08 *28 HAZİRAN 2017 İÇİN MERKEZ BANKASI GEÇİCİ PİYASA REZERVİ: 4420,1 MİLYON TL
10:00:09 *TÜİK/TCMB: TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ HAZİRAN’DA 70,0 (ÖNCEKİ 72,8)
10:00:15 *TÜİK/TCMB: TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ HAZİRAN’DA -%3,8 (ÖNCEKİ %2,1)
10:00:24 TABLO-İNTERBANK VE KAPALIÇARŞI DOLAR-EURO FİYATLARININ GÜN İÇİNDEKİ DEĞİŞİMLERİ
10:00:27 *TÜİK/TCMB: HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE %2,2 ORANINDA AZALARAK
10:00:34 *TÜİK/TCMB: GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ MAYIS AYINDA 100,6 İKEN, HAZİRAN AYINDA
10:00:44 *NORDİC OMXN40 ENDEKSİ AÇILIŞI, -%0,1
10:00:45 *TÜİK/TCMB: İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ ENDEKSİ BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE %6,1 ORANINDA AZALARAK HAZİRAN
10:00:46 ANALİZ-STRATEJİ BÜLTENİ(GEDİK PRİVATE)
10:00:48 *OSLO OBX ENDEKSİ AÇILIŞI, -%0,8
10:00:53 *STOCKHOLM OMXS30 AÇILIŞI, -%0,3
10:00:57 *HELSİNKİ OMXH25 ENDEKSİ AÇILIŞI, -%0,3
10:00:58 *FRANSA’DA CAC-40 -%0,3 İLE 5256,1 PUANDAN AÇILDI
10:00:59 *TÜİK/TCMB: TASARRUF ETME İHTİMALİ ENDEKSİ %5,5 ORANINDA AZALDI VE MAYIS AYINDA 23,3 OLAN
10:01:01 *KOPENHAG OMXC20 ENDEKSİ AÇILIŞI, -%0,1
10:01:32 TÜİK/TCMB: TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ 70’E İNDİ
10:02:06 ***OZRDN*** ÖZERDEN PLASTİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( SERMAYE ARTIRIMI – AZALTIMI İŞLEMLERİNE
10:02:14 ***PALMT*** PALMET ENERJİ A.Ş.( PAY DIŞINDA SERMAYE PİYASASI ARACI İŞLEMLERİNE İLİŞKİN BİLDİRİM
10:02:15 TÜİK: 2016 YILINDA KÜLTÜREL İSTİHDAM %2,3 ARTTI
10:02:32 *FTSE 100 ENDEKSİ %0,29 DÜŞÜŞLE 7426,36 PUANDAN AÇILDI
10:02:44 TABLO-LONDRA’DA ALTIN VE GÜMÜŞ AÇILIŞ GEĞERLERİ
10:03:03 *İRLANDA DUP/DONALDSON: PERŞEMBE GÜNÜ MUHAFAZKARLARLA ANLAŞMA İHTİMALİ OLDUKÇA İYİ
10:05:02 ANALİZ-PİYASALARDA GELİŞMELER/BEKLENTİLER(İŞ YATIRIM)
10:06:05 ENEXİON ENERJİ/ÖZDAL: ENERJİ PİYASALARINDAKİ DALGALANMA 2017 YILINDA DEVAM EDECEK
10:06:48 ANALİZ-FOREX BÜLTENİ(ALNUS YATIRIM)
10:07:06 ANALİZ-ALTIN FİYATLARI(ALNUS YATIRIM)
10:07:18 ANALİZ-PETROL FİYATLARI(ALNUS YATIRIM)
10:07:43 *AĞBAL: ŞU ANA KADAR 4,3 MİLYAR TL’LİK BİR ALACAĞIN YAPILANDIRILMASI İÇİN VATANDAŞIMIZ MÜRACAAT
10:08:12 *AĞBAL: YAKLAŞIK 500 BİN VATANDAŞIMIZ ŞU ANDA MÜRACAATINI YAPTI-KANAL24
10:08:46 *AĞBAL: ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE BU 4,3 MİLYAR TL’NİN ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE YUKARIYA GİDECEĞİNİ
10:09:04 *AĞBAL: BAŞVURULARIN YAKLAŞIK 826 BİNİNİ İNTERNETTEN ALDIK-KANAL24
10:09:42 *TSK: BİTLİS TATVAN’DA YARALANAN 2 ASKER ŞEHİT OLDU-HABERTÜRK
10:10:52 ***AKFK*** AK FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.( İHRAÇ TAVANINA İLİŞKİN BİLDİRİM
10:11:50 *AĞBAL: 2017’NİN 2.ÇEYREĞİ BİRİNCİ ÇEYREĞİNDEN DAHA DA İYİ OLACAK-KANAL24
10:12:41 *AĞBAL: 2017’NİN İLK ÇEYREĞİNDEKİ BÜYÜME EYLÜL-EKİM’DE ALDIĞIMIZ TEDBİRLERİN BİR YANSIMASIYDI,
10:12:58 *ÇİN’DE SHENZHEN BİLEŞİK ENDEKSİ %1,3 DÜŞÜŞ, CHİNEXT FİYAT ENDEKSİ %1,4 DÜŞÜŞLE KAPANDI
10:13:16 *AĞBAL: FİTCH BÜYÜME YÖNÜNDEKİ DEĞERLERDİRMESİNİ DAHA DA YUKARI YÖNLÜ REVİZE EDECEK-KANAL24
10:15:48 RUSYA TARIM BAKANI TKAÇEV: TÜRKİYE’YE YÖNELİK DOMATES YASAĞININ ÖNÜMÜZDEKİ BİRKAÇ YIL İÇİNDE
10:16:41 ***YKGYO*** BORSA İSTANBUL BISTECH DEVRE KESİCİ UYGULAMASI( İŞLEM SIRASI DURDURMA BİLDİRİMİ
10:20:53 *AĞBAL: KDV KANUNU İLE İLGİLİ BÜTÜN KONULAR MASADA, NEREDE YANLIŞ, EKSİK VARSA HEPSİNİ
10:21:57 KILIÇDAROĞLU: ADALETİ SAVUNUYORUM BAHÇELİ DE SAVUNUYORSA YANIMA GELSİN BENİMLE BİRLİKTE YÜRÜSÜN
10:22:20 YENİLEME-İZMİR’DE ASKERİ ALAN YANINDA PATLAMA MEYDANA GELDİ
10:23:11 JCR/ÖKMEN: KÜRESEL EKONOMİLER ARASINDA EŞ GÜDÜMLÜ BİR KONJONKTÜR ORTAYA ÇIKMIŞTIR
10:24:34 *İNGİLTERE/HAMMOND: UÇURUM ETKİSİNİ ÖNLEMEK İÇİN GEÇİŞ KONUSUNDA ERKEN ANLAŞMA İSTİYORUZ
10:24:35 EİB: AVRUPA BİRLİĞİ KONTROL VE DENETİMLERİ ARTTIRIYOR
10:25:02 *İNGİLTERE/HAMMOND: DUP İLE BİR ANLAŞMAYA VARACAĞIMIZA İNANIYORUM
10:25:43 *AĞBAL: BAYRAMDAN SONRA VERGİ KONSEYİ’NDEN BİR SUNUM ALACAĞIZ, BEKLENTİLERİ KARŞILAYAN BİR
10:27:11 ***AKGUV*** AKDENİZ GÜVENLİK HİZMETLERİ A.Ş.( İHALE SÜRECİ / SONUCU
10:27:19 OPEC PETROL SEPETİ DÜN 43,14 DOLAR/VARİL OLDU
10:27:53 ANALİZ-VARANT PİYASASINDA BEKLENTİLER(İŞ YATIRIM)
10:28:09 *AĞBAL: (GELİR VERGİSİ KANUNU) EKK SALI GÜNÜ TOPLANDI, BÜTÜN TASARIYI BAŞTAN SONA GÖZDEN
10:28:46 BİTLİS’TE ÇATIŞMADA 2 ASKER ŞEHİT OLDU, 1 ASKER YARALANDI
10:28:51 ANALİZ-VARANT PİYASASINDA BEKLENTİLER(DEUTSCHE BANK)
10:30:07 *ÇİN BANKACILIK DÜZENLEME KURULU YETKİLİSİ: KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ BANKALARIN LİKİDİTE VE FAİZ
10:30:37 THY, OLUŞABİLECEK BAYRAM YOĞUNLUĞU NEDENİYLE BİR UYARI YAYINLADI
10:30:39 TABLO-İNTERBANK VE KAPALIÇARŞI DOLAR-EURO FİYATLARININ GÜN İÇİNDEKİ DEĞİŞİMLERİ
10:31:34 *ÇİN BANKACILIK DÜZENLEME KURULU YETKİLİSİ: BANKALARDAKİ DÜZENLEME VE TEFTİŞ ÖNLEMLERİ, POZİTİF
10:32:03 *AĞBAL: İLK 6 AYA İLİŞKİN ENFLASYON AÇIKLANDIĞI ZAMAN MEMURA ARADAKİ FARK NE OLURSA OLSUN
10:32:26 *AĞBAL: BU ZAM NEDENİYLE BÜTÇEYE İLAVE BİR YÜK GELECEK, BU YÜKÜ BÜTÇE DENGELERİ İÇERİSİNDE
10:32:45 *AĞBAL: BÜTÇE AÇIĞIMIZ BU SENE ÖNGÖRÜLENDEN BİR MİKTAR YUKARIDA OLACAK-KANAL24
10:34:46 *AĞBAL: BU SENE İÇİNDE BÜTÇE AÇIĞI BİR MİKTAR YUKARI GİTSE DE ORTA VADEDE BÜTÇE DENGELERİ
10:35:05 *AĞBAL: 2018’DEN İTİBAREN TEKRAR AŞAĞI YÖNLÜ BİR BÜTÇE AÇIĞI PATİKASI GÖRECEĞİZ-KANAL24
10:36:57 ***PRKME*** PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( ÖZEL DURUM AÇIKLAMASI
10:37:25 *YUNANİSTAN MB: ECB, YUNAN BANKALARI İÇİN ACİL FONLAMA TAVANINI 43,6 MİLYAR EUROYA DÜŞÜRDÜ
10:44:00 ***PIT* *EGPRO*** PİRAMİT MENKUL KIYMETLER A.Ş.( PİYASA YAPICILIĞI KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN
10:46:47 TESK/PALANDÖKEN: ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİ BİTİRMEYE KARARLIYIZ
10:50:03 THY, BAŞKA HAVA YOLU ŞİRKETLERİNE YATIRIM YAPARAK GENİŞLEME PLANLARINI SÜRDÜRMEYİ
10:50:57 ***ISMEN*** İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( PAY DIŞINDA SERMAYE PİYASASI ARACI İŞLEMLERİNE
10:53:26 ANALİZ-GÜMÜŞ FİYATLARI(ALAN YATIRIM)
10:55:05 JCR EURASİA İLE ÇALIK PAMUK ARASINDA İMZALANAN KREDİ DERECELENDİRME SÖZLEŞMESİ ŞİRKET TALEBİNE
10:56:31 TABLO-BİREYSEL EMEKLİLİK VE YATIRIM FONLARI
10:59:00 *JAPON HÜKÜMETİ AYLIK RAPORDA EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİNİ YÜKSELTTİ, ILIMLI TOPARLANMANIN YOLDA
10:59:36 *JAPON HÜKÜMETİ ARALIK AYINDAN BU YANA EKONOMİK GÖRÜNÜMÜ İLK KEZ YÜKSELTİYOR
11:00:03 *MERKEZ BANKASI TL DEPO KARŞILIĞI DÖVİZ DEPO İHALESİNDE 1 HAFTA VADELİ FAİZ ORANI TL’DE %12,25
11:00:04 *MERKEZ BANKASI TL DEPO KARŞILIĞI DÖVİZ DEPO İHALESİNDE İHALE TUTARI 1 MİLYAR 250 MİLYON DOLAR
11:00:05 MERKEZ BANKASI, 1 MİLYAR 250 MİLYON DOLAR TUTARINDA TL DEPO KARŞILIĞI DÖVİZ DEPO İHALESİ AÇTI
11:00:09 *NORVEÇ’TE MERKEZ BANKASI FAİZ ORANINI DEĞİŞTİRMEDİ, %0,5
11:00:13 TABLO-İNTERBANK VE KAPALIÇARŞI DOLAR-EURO FİYATLARININ GÜN İÇİNDEKİ DEĞİŞİMLERİ
11:00:17 *JAPON HÜKÜMETİ ÜÇ AY SONRA İLK KEZ TÜKETİCİ HARCAMARI DEĞERLENDİRMESİNİ YÜKSELTTİ, ÖZEL
11:00:30 NORVEÇ MERKEZ BANKASI, FAİZ ORANINI DEĞİŞTİRMEDİ
11:01:27 ANALİZ-FOREX BÜLTENİ(ZİRAATFX)
11:01:51 ANALİZ-ALTIN FİYATLARI(ZİRAATFX)
11:03:55 *ECB BÜLTENİ: 2017’NİN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE EURO BÖLGESİNDE BÜYÜMENİN SAĞLAM OLACAĞININ İŞARETLERİ
11:04:45 *ECB BÜLTENİ: GÖSTERGELER YAKIN VADEDE KÜRESEL BÜYÜMENİN YÜKSELECEĞİNİ İŞARET EDİYOR, SONRA
11:05:55 *ECB BÜLTENİ: EURO BÖLGESİ ENFLASYONU BÜYÜK İHTİMALLE SON SEVİYE CİVARINDA SÜRECEK
11:05:56 TÜİK: AB ÜYESİ 28 ÜLKEDE ORTALAMA İŞGÜCÜNE KATILMA ORANI 15-64 YAŞ NÜFUSTA %72,9, TÜRKİYE’DE %
11:10:09 ANALİZ-FOREX BÜLTENİ(GEDİK FOREX)
11:11:05 *FİLİPİNLER MERKEZ BANKASI BORÇLANMA FAİZ ORANINI DEĞİŞTİRMEDİ, %3,00 (BEKLENTİ %3,00)
11:11:07 ANALİZ-ALTIN FİYATLARI(GEDİK FOREX)
11:11:22 *FİLİPİNLER MERKEZ BANKASI BORÇ VERME FAİZ ORANINI DEĞİŞTİRMEDİ, %3,50 (BEKLENTİ %3,50)
11:11:45 FİLİPİNLER MERKEZ BANKASI, FAİZ ORANLARINI DEĞİŞTİRMEDİ

kaynak:oyakyatirim.com.tr

Daha fazla oku Az
22/06/2017

Enexion Enerji/Özdal: Enerji piyasalarındaki dalgalanma 2017 yılında devam edecek

Enexion Enerji/Özdal: Enerji piyasalarındaki dalgalanma 2017 yılında devam edecek Sanayi kuruluşlarının en önemli maliyet kalemlerinden biri olan enerji maliyetleri 2017 yılında artmaya devam edecek. Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Ceren Özdal “Sanayi sektörünün elektrik profil maliyetleri 2017 yılında yaklaşık yüzde 20 oranında artış göstererek ulusal tarifeyi geçti. Yükseliş devam edebilir” dedi Türkiye’de enerji maliyetlerinin yükselmesi ve serbest piyasanın zor durumda kalması, enerji tedarik fiyatlarına yansıdı…

Enexion Enerji/Özdal: Enerji piyasalarındaki dalgalanma 2017 yılında devam edecek

Enexion Enerji/Özdal: Enerji piyasalarındaki dalgalanma 2017 yılında devam edecek Sanayi kuruluşlarının en önemli maliyet kalemlerinden biri olan enerji maliyetleri 2017 yılında artmaya devam edecek. Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Ceren Özdal “Sanayi sektörünün elektrik profil maliyetleri 2017 yılında yaklaşık yüzde 20 oranında artış göstererek ulusal tarifeyi geçti. Yükseliş devam edebilir” dedi Türkiye’de enerji maliyetlerinin yükselmesi ve serbest piyasanın zor durumda kalması, enerji tedarik fiyatlarına yansıdı. Sanayi kuruluşlarının enerji maliyetleri bir önceki yıla kıyasla yaklaşık yüzde 20 oranında arttı. 2017 yılının ikinci yarısı elektrik ve doğalgaza zam, döviz kurlarındaki artış gibi çok fazla risk içeriyor.

Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Ceren Özdal, enerji maliyetlerindeki yükselişe dikkat çekerek, piyasadaki dalgalanmanın yılsonuna kadar sürmesini öngördüklerini belirtti. Özdal, USD/TL kurunun geçtiğimiz dönemde yüzde 25’e varan yükselişi ile döviz bazlı finansman yükü olan birçok enerji üreticisinin olumsuz etkilendiğini vurguladı. Her ne kadar kur geçtiğimiz birkaç aylık dönemde geri çekilse de şirketlerin risk algısının devam ettiğini bildiren Özdal, önümüzdeki dönemde spot piyasadaki enerji fiyatlarının da yükselme çizgisinde olduğunu ifade etti.

Tedarikçilerin geçtiğimiz yıl yaşanılan doğalgaz krizinin bir benzerinin Aralık 2017’de yaşanma ihtimaline karşı Aralık kontratlarında çekimser davrandıklarını söyleyen Özdal, elektrik ve doğalgaz tarifelerindeki beklentilere ve dolardaki hareketliliğe bağlı olarak elektrik maliyetleri artmaya devam edebileceğini sözlerine ekledi.

Almanya’daki enerji tedarik yöntemleri örnek alınabilir Ceren Özdal, enerji maliyetlerinin en önemli ek kalemi olan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) birim maliyetinin, yenilenebilir enerjide yaşanan yüzde 15 kapasite artışı ve dolar kurundaki yükseliş ile beraber 2017 yılında, 2016 yılına kıyasla yüzde 50 civarında bir artış göstermesi beklendiğini açıkladı.

Özdal, YEKDEM’deki artış, elektrik piyasalarında geçen yıla göre yaşanan yükseliş ve tarife zammı ihtimalleri ile beraber ortalama sanayi elektrik profil maliyetinin yaklaşık yüzde 20 oranında artmasına neden olduğunu belirtti. Bu artışlarla birlikte büyük sanayi tüketicilerinin enerji tedariğini toptan piyasalara kaydırmasının beklendiğini belirten Özdal, bu konuda Almanya piyasalarındaki tedarik yöntemlerinin örnek alınabileceğini söyledi.

Sanayi şirketlerine enerji yönetimi için 5 tavsiye Enerji Danışmanı Ceren Özdal, elektrik maliyetlerinin sanayi firmalarını olumsuz etkilememesi için 5 tavsiyede bulundu: – Güvenilir enerji tedarikçileriyle çalışılması. – Enerji ihtiyacının doğru tespit edilerek, enerji piyasalarından en rekabetçi şekilde enerjinin tedarik edilmesi. – Enerji piyasasından sürdürülebilir en uygun birim fiyatlarla anlaşmaların yapılması. – Mevzuatların çok yakından takip edilerek, beklenen değişikliklerle oluşabilecek maliyetlerin hesaplanması. – Enerji tedarik sözleşmelerinin kapsamında ileride oluşabilecek ek maliyetlerin neler olduğunun belirlenerek bunların güvenli sözleşmeler ile güvence altına alınması. Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com ) http://www.foreks.com http://twitter.com/ForeksTurkey

kaynak:yapikredi.com.tr

Daha fazla oku Az
09/05/2016

Türk Alman Yatırım Zirvesi 2016 (Frankfurt am Main)

enexion Alman Yatırım Zirvesine hızlı gelişen enerji piyasalarında oluşacak fırsatlar hakkında konuşmacı olarak katıldı

Türk Alman Yatırım Zirvesi 2016 Frankfurt’ta gerçekleşti. enexion Kurucusu ve Genel Müdürü Björn Vortisch hızlı gelişen enerji piyasaları hakkında görüşlerini bildirdi. enexion uluslararası piyasalarda yer alan büyük endüstriyel işletmelere stratejik tecrübesi ile destek vermektedir…

Türk Alman Yatırım Zirvesi 2016 (Frankfurt am Main)

enexion Alman Yatırım Zirvesine hızlı gelişen enerji piyasalarında oluşacak fırsatlar hakkında konuşmacı olarak katıldı

Türk Alman Yatırım Zirvesi 2016 Frankfurt’ta gerçekleşti. enexion Kurucusu ve Genel Müdürü Björn Vortisch hızlı gelişen enerji piyasaları hakkında görüşlerini bildirdi. enexion uluslararası piyasalarda yer alan büyük endüstriyel işletmelere stratejik tecrübesi ile destek vermektedir.

Bu destek sayesinde müşterilerin enerji maliyetlerinde büyük bir düşüş yaşanmakta ve müşteriler yatırımlarını daha akıllıca kullanarak hızlı değişen enerji piyasalarına uyum sağlamaktadır.

Daha fazla oku Az
11/09/2015

2. Uluslararası Enerji Yatırımları (IEI) Türkiye Enerji Konferansı 2015 (Istanbul)

enexion enerji risk ve maliyetlerini azaltmak için çözüm önerilerinde bulundu

enexion Enerji Danışmanlık ve Risk Yönetimi A.Ş. Genel Müdürü Ceren Özdal IEI 2015’te enerji yoğun sektörlerde risk ve maliyet yönetimi hakkında konuşma yaptı. Enerji yoğun sektörlerde enerji maliyetleri toplam maliyetin…

2. Uluslararası Enerji Yatırımları (IEI) Türkiye Enerji Konferansı 2015 (Istanbul)

enexion enerji risk ve maliyetlerini azaltmak için çözüm önerilerinde bulundu

enexion Enerji Danışmanlık ve Risk Yönetimi A.Ş. Genel Müdürü Ceren Özdal IEI 2015’te enerji yoğun sektörlerde risk ve maliyet yönetimi hakkında konuşma yaptı. Enerji yoğun sektörlerde enerji maliyetleri toplam maliyetin %50’sine kadar çıkmaktadır. Bu yüzden bu sektörler için maliyetleri azaltabilmek için enerji risklerini yönetmek olmazsa olmazlardandır. enexion enerji tedarikini toptan piyasalara kaydırarak bu risklerin yönetilmesinde önemli bir katkı sağlamaktadır.

IEI enerji sektöründeki lider firmaların katıldığı, enerji projeleri yatırım ve finansmanı ile ilgili konuların tartışıldığı önemli enerji konferanslardan biridir. Konferansta, Türkiye enerji piyasasının kredibilitesi, yatırım fırsatları ve gelecek enerji piyasalarının yapısı tartışılmıştır. Ayrıca Türkiye elektrik ve doğalgaz piyasasının yapısı, piyasa beklentileri ve liberalleşme sürecinde finansal piyasaların rolü de görüşülen konular arasındaydı.

Daha fazla oku Az
01/07/2015

“Enerji Yönetimi, Yüzde 15 Oranında Maliyet İndirimi Sağlıyor”

Enexion Enerji Danışmanlık ve Risk Yönetimi Yetkilisi Ceren Özdal: “Enerji yönetimi, şirketlerin maliyetlerini düşüren en önemli faktörlerden birisidir. Enerji yönetimini şirket içinde sağlayarak, çok büyük bir maliyet indirimi sağlanabilir. Enerji yönetimini uyguladığımız şirketlerde, yüzde 15 oranında maliyet indirimi…

“Enerji Yönetimi, Yüzde 15 Oranında Maliyet İndirimi Sağlıyor”

Enexion Enerji Danışmanlık ve Risk Yönetimi Yetkilisi Ceren Özdal: “Enerji yönetimi, şirketlerin maliyetlerini düşüren en önemli faktörlerden birisidir. Enerji yönetimini şirket içinde sağlayarak, çok büyük bir maliyet indirimi sağlanabilir. Enerji yönetimini uyguladığımız şirketlerde, yüzde 15 oranında maliyet indirimi oluşabiliyor.”

Enexion Enerji Danışmanlık ve Risk Yönetimi Yetkilisi Ceren Özdal oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’de yıllık 650 kilowatt/saat elektrik tüketimi olan işletmelerde bile enerji yönetiminin çok düşük düzeyde olduğunu vurgulayarak, işletmelerin maliyeti artıracağını düşünerek, bu sürece yönelmediklerini belirtti. “Enerji yönetimi, şirketlerin maliyetlerini düşüren en önemli faktörlerden birisidir. Enerji yönetimini şirket içinde sağlayarak, çok büyük bir maliyet indirimi sağlanabilir. Enerji yönetimi uyguladığımız şirketlerde, yüzde 15 oranında maliyet indirimi oluşabiliyor. Böylece, şirketlerde milyon dolara ulaşan tasarruf olanağı ortaya çıkıyor” dedi.

Özdal, enerji yönetimi konusunda Türkiye’de gerçekleştirilecek düzenlemelerle bu oranın yüzde 25 düzeyine ulaşabileceğini söyleyerek, “Enerji yönetimi açısından Türkiye’de piyasa çok yakında değişecek. Çok büyük fırsatlar oluşacak, şimdiden ortaya çıkmaya başladı. Bu nedenle, şirketler şimdiden hazırlığını yapmalı” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de projeler gerçekleştirebiliriz”

Turboden Yöneticisi Filippo Vescovo’da oturumda yaptığı konuşmada, ORC uygulamaları hakkında bilgi verdi. Vescovo, gerçekleştirdikleri çalışmalarla enerji verimliliği sağladıklarını aktardı. Vescovo,”Türkiye’de enerji verimliliği projeleri gerçekleştirebiliriz. Böylece, enerji verimliliğinde artış sağlayabiliriz” dedi.

“İşletmelerde değişim yapmak gerekiyor”

Enervis İş Geliştirme Uzmanı Emre İnciroğlu, enerji yönetiminin dönüşüm süreci olduğunu belirterek, farkındalık ve üst yönetim desteği unsurlarına dayandığını aktardı. İnciroğlu, “Önce, işletmelerde değişim yapmak gerekiyor. İşletmeler için enerji yönetimi zaman ve maliyet kaybı değildir. Enerji yönetimi uygulamalarında, otomotivde ve tekstilde yüksek oranda tasarruf sağlamak mümkün” dedi.

kaynak: alternatifenerji.com

Daha fazla oku Az
07/05/2015

21. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) 2015 (İstanbul)

Türkiye’deki en önemli enerji piyasaları fuarında katılımcı ve konuşmacı olarak enexion

enexion Enerji Danışmanlık ve Risk Yönetimi A.Ş. ICCI 2015’te katılımcı ve konuşmacı olarak yer almıştır. Ceren Özdal (Genel Müdür) ve Björn Vortisch (CEO) liberalleşen piyasa yapısı ile güncel ve gelecek Türk enerji…

21. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) 2015 (İstanbul)

Türkiye’deki en önemli enerji piyasaları fuarında katılımcı ve konuşmacı olarak enexion

enexion Enerji Danışmanlık ve Risk Yönetimi A.Ş. ICCI 2015’te katılımcı ve konuşmacı olarak yer almıştır. Ceren Özdal (Genel Müdür) ve Björn Vortisch (CEO) liberalleşen piyasa yapısı ile güncel ve gelecek Türk enerji piyasası hakkında konuşma yaptılar. Liberalleşen piyasalarda riskler iyi bir şekilde anlaşılmalı ve gelecek kaynakları buna uygun planlanmalıdır. enexion, gelişen Türk enerji piyasası danışmanlığında önemli bir rol oynamakta ve gelişmiş Alman enerji piyasasındaki deneyimiyle talep tarafına hizmet etmektedir.

ICCI Türkiye’de 1994’ten beri her yıl organize edilen, en sürdürülebilir uluslararası enerji piyasası fuarlarından biridir. Ayrıca, yaklaşık 16.000 ziyaretçisi ve 343 katılımcısı ile Türkiye’deki en büyük ve popüler enerji fuarlarıdır. ICCI, Türkiye Enerji Bakanlığı gibi birçok önemli kuruluş tarafından desteklenmekte, yerel ve küresel enerji konularını kapsamaktadır.

Daha fazla oku Az
16/01/2015

6. Enerji Verimliliği Fuarı (EVF) 2015 (İstanbul)

enexion stratejik enerji maliyet yönetimi ve enerji izleme hakkında bilgilendirdi

enexion Enerji Danışmanlık ve Risk Yönetimi A.Ş Genel Müdürü Ceren Özdal, İstanbul’da gerçekleşen 6. Enerji Verimliliği Fuarında, büyük kuruluşlarda enerji yönetiminin önemini ve yararlarını anlatan bir konuşma yaptı….

6. Enerji Verimliliği Fuarı (EVF) 2015 (İstanbul)

enexion stratejik enerji maliyet yönetimi ve enerji izleme hakkında bilgilendirdi

enexion Enerji Danışmanlık ve Risk Yönetimi A.Ş Genel Müdürü Ceren Özdal, İstanbul’da gerçekleşen 6. Enerji Verimliliği Fuarında, büyük kuruluşlarda enerji yönetiminin önemini ve yararlarını anlatan bir konuşma yaptı. Enerji takip sistemleri enerji tüketimi yoğun sanayi kuruluşlarında önem kazanmaktadır. Enerji tüketiminin tahmin edilebilirliği liberalleşen piyasalarda riski azaltır, atılacak adımları netleştirir; böylece kârlılığı arttırır.

EFV, Türkiye’deki devlet kurumlarının ve özel kurumların katılım gösterdiği en önemli ve büyük enerji verimliliği fuarıdır. Fuarın amacı sanayi kurumları ve kamuyu enerji verimliliği, enerji verimli teknoloji ve mevzuatlar, teknik ve politik gereklilikler hakkında bilgilendirmektir. 2023 enerji hedefi göz önüne alındığında, Türkiye’nin enerji verimliliğini yüzde 20’ye arttırma hedefi, fuarı kamu ve sanayi kurumlar için önemli bilgi kaynağı haline getirmektedir.

Daha fazla oku Az
20/11/2014

17. Avrupa Finans Haftası (EFW) 2014 (Frankfurt am Main)

Alman-Türk Ekonomi Forumunda panel konuşmacısı olarak enexion

2. Alman-Türk Ekonomi Forumu “Avrupa ve Çevresindeki Yeni Piyasalar Konferansı” gündemindeydi. enexion GmbH kurucusu ve Genel Müdürü Björn Vortisch, Almanya ve Türkiye enerji sektöründeki potansiyelleri…

17. Avrupa Finans Haftası (EFW) 2014 (Frankfurt am Main)

Alman-Türk Ekonomi Forumunda panel konuşmacısı olarak enexion

2. Alman-Türk Ekonomi Forumu “Avrupa ve Çevresindeki Yeni Piyasalar Konferansı” gündemindeydi. enexion GmbH kurucusu ve Genel Müdürü Björn Vortisch, Almanya ve Türkiye enerji sektöründeki potansiyelleri ve işbirliği fırsatlarının tartışıldığı panelde konuşmacılar arasındaydı.

EFW, 60 ülkeden 500’ün üzerinde konuşmacı ve 10.000’in üzerinde katılımcı ile Avrupa’daki en büyük finans ve sigorta konferansıdır. Konferansta sektörde yaşanan zorluklar ve çözümlerini karar mercileri tarafından tartışılır.

Daha fazla oku Az