03.04.18

Enerji piyasalarında son durum

yazarEnexion Team

Elektrikte ulusal tarife yükselişi gerçekleşti. Bu artışlar ile beraber sene 2017’den beri ulusal tarife içindeki sanayi ve ticarethane toplam maliyetleri yüzde 12 oranında yükselmiş oldu.

Spot piyasada ise elektrik fiyatları geçtiğimiz hafta 150 TL/MWh seviyelerinden 175 TL/MWh seviyelerine gelerek yaklaşık yüzde 16 oranında yükseliş gerçekleştirdi.

Nisan ayının ilk iş günü olan 2 Nisan günü için ise PTF 196,4 TL/MWh olarak gerçekleşti. Nisan ayının ilk günlerinde gerçekleşen bu yükseliş sanayicileri endişelendiriyor.

Önümüzdeki süreçte brent petrol ve dolar kurunda yaşanan yükselişler doğalgaz tarifesine yüzde 9,7 oranında zam gerçekleşti ve bu zam nedeniyle elektrik fiyatlarında başka yükselişler de gerçekleşecektir. Bu durumda (PTF + YEKDEM) formülü üzerinden spot piyasaya endeksli elektrik alımı yapan son kaynak tedarik tarifesine tabii şirketler için elektrik maliyetleri büyük oranda yükselecektir.

Ayrıca spot piyasadaki (PTF) yüzde15-20 seviyelerine varan hareketlilik ve belirsizlik sanayicilerin maliyet öngörüsünü zorlaştırıyor.

Peki sanayiciler ne yapmalı?

Bu süreçte sanayici için iki önemli hedef olmalıdır: ucuz elektrik ve maliyet öngörülebilirliği.

Bu iki önemli hedefe giden yol ise şirketlerin enerji tedariklerini etkin bir portföy yönetimi ile gerçekleştirmeleridir. Ucuz elektrik için enerji piyasaları düzenli olarak takip edilmeli ve uygun dönemlerde kısmi olarak tedarik gerçekleştirilmelidir. Maliyet öngörüsü için ise tüm elektrik tedariğini spot piyasadan gerçekleştirmek yerine sanayiciler ikili anlaşmalara yönelmeli ve tedariklerinin önemli bir kısmını ikili anlaşmalar ile gerçekleştirmelidir.

Geçtiğimiz aylarda son kaynak tedarik tarifesindeki sanayicilere tavsiye ettiğimiz gibi bugün de sanayicilere önümüzdeki dönem için pozisyonlarının bir kısmını ikili anlaşmalar ile kapatmalarını ve spot piyasaya çok büyük pozisyonlar bırakmamalarını tavsiye ediyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir