30.03.18

Elektrikte beklenen tarife yükselişi gerçekleşti

yazarEnexion Team

Sanayi tarifesi aktif enerji birim maliyeti yüzde 4,6 artışla 21,97 kr/kWh’ten 22,98 kr/kWh’e çıktı. Ticarethane tarifesi aktif enerji birim maliyeti ise 23,09 kr/kWh’ten 24,47 kr/kWh’e yükselerek yüzde 5,9 artış gösterdi.

Dağıtım bedelleri ise tüm tarife grupları için yüzde 3,4 oranında indirildi. Toplam maliyetlere bakacak olursak sanayici tüketicler için  elektrik maliyeti yüzde 2,9, ticarethaneler için ise yüzde 3,3 oranında yükseldi.

Bu artışlar ile beraber 2017’den itibaren sanayi ve ticarethane toplam maliyetleri yüzde 12 oranında yükselmiş oldu.

Önümüzdeki dönemde global enerji fiyatları ve kurdaki yükseliş nedeniyle doğalgaz tarifesine zam gelebileceğini ve bu zam nedeniyle elektrik tarifesinde ek yükselişler gerçekleşebileceğini düşünüyoruz.

Bunun yanı sıra, enerji fiyatları için doğalgaz tarifesine gelecek zamlar sonucunda, spot piyasa fiyatları da (PTF) aynı oranda yükseliş gösterme ihtimali yüksek. Bu durumda PTF’ye endeksli elektrik alımı yapan son kaynak tedarik tarifesine tabii olan şirketler için maliyetler büyük oranda yükselecektir.

Spot piyasadaki (PTF) yüzde 15-20 seviyelerine hareketlilik, beklenenden yüksek maliyetlerin oluşmasına neden olabilir.

Geçtiğimiz aylarda son kaynak tedarik tarifesi (SKTT) üzerinden sanayicilere tavsiye ettiğimiz gibi, bugün de sanayicilere önümüzdeki dönem için pozisyonlarının bir kısmını ikili anlaşmalar ile kapatmalarını tavsiye ediyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir