AB Yeşil Mutabakatı - Fit For 55 Paketi

23.03.2023

 

Avrupa Birliği’nin tüm ülkeleri etkileyecek olan Fit for 55 - Yeşil Mutabakatı ile ilgili yeni gelişmeler hakkında kısa bilgi paylaşımında bulunmak isteriz.

 

13 revizyon/yeni kural maddesiyle “Fit For 55” Avrupa Birliği’nin 2030 yılındaki yüzde 55 azalttım hedefine ulaşabilmek için yapılması gerekenleri kapsayan bir öneri paketidir. Buna göre 2030 yılına kadar yıllık 350 milyar Euro yatırım yapılması planlanmaktadır.

Ana Konu Başlıkları

 

  • Karbon fiyatlama sisteminin emisyon azaltmada çok başarılı olduğu dile getirildi ve karbon fiyatlamada kullanılan “Emisyon Ticaret Sistemi” genişletildi. Daha güçlü fiyat sinyalleri için havacılık faaliyetinin kapsamı genişletildi ve denizcilik faaliyetleri ETS’ye dahil edildi.
  • Halihazırda ETS’de bulunan sektörlerin yüzde 55 hedefine ulaşmakta tek başlarına yeterli olmayacakları için kara taşımacılığı ve binaları kapsamına alan yeni bir ETS sistemi kurulması önerildi.
  • Fosil yakıtlı araç üretiminin 2035 yılında yasaklanacağı belirtildi ve havacılık/denizcilik faaliyetlerinde kullanılan yakıtların da alternatif yakıtlarla değiştirilmesi gerektiği öne sürüldü.
  • Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği hedefleri yükseltilerek hedefler yüzde 55 azaltma uygun olarak revize edildi.
  • Sınırda Karbon Düzenlemesi ile karbon sızıntısı engellenerek karbon regülasyonu olmayan ülkelere yaptırım önerildi. Sınırda Karbon Düzenlemesinden en çok etkilenecek ülke Rusya olurken 2. Sırada Türkiye yer almaktadır.
  • Düzenlemenin ilk aşamasında öncelikli sektörler yer alacağı kesinleşti fakat bu sektörlere zamanla yeni sektörler dahil edileceği de eklendi.

 

Enexion Group olarak ulusal ve küresel düzeyde AB Yeşil Mutabakatı doğrultusunda geliştirilen politikaları ve bu doğrultuda yapılan tüm ekonomik ve yasal düzenlemeleri yakından takip ediyoruz. Bugüne kadar şirketlerin karbon emisyonlarının azaltılmasına yönelik 30’den fazla projeyi başarıyla tamamladık. Önümüzdeki dönemde de bu doğrultuda servis ve ürünlerimizi genişleterek müşterilerimize hizmet vermeye devam edeceğiz.

 

Sizlerin düşük karbon ekonomisine geçiş sürecinde doğru stratejiler geliştirerek, çevreye duyarlı, mali riski minimize edilmiş, en avantajlı yatırımları planlamanıza destek olmaktan memnuniyet duyarız.

 

 

En yakın zamanda görüşmek dileğiyle,

Saygılarımızla,
Enexion Group

B-Corp
UNGC
Womens Empowerment Principles
Comminty Member
EPD

Copyright 2023 - İçerik hakları saklıdır.