Bilim Temelli Hedefler (SBTI - Science Based Targets Initiative)

23.03.2023

 

SBTi ve Bilimsel Tabanlı Hedefler (SBT)

Düşük Karbon Geleceğine Ulaşmak İçin İzlenebilecek En Etkin Yol

 

SBTi ve Bilimsel Tabanlı Hedefler (SBT) şirketlerin stratejik karbon yönetimi konusunda doğru değerlendirmeleri gereken en kritik konulardan biri, karbon azaltım hedefi belirlenmesidir.

Enexion Group olarak, kuruluşunuz için karbon hedefi belirleme konusunda sizlere destek olurken, şirkete özel parametrelerin yanı sıra küresel çapta en prestijli hedef belirleme kuruluşu olan “SBTi- Bilimsel Tabanlı Hedefler” kriterlerini de göz önünde bulunduruyoruz.

Bilime Uygun Hedef (SBT) Belirlemenin Önemi

  • Marka Gücünü Arttırmak:

Şirketler "bilim temelli hedefler” ile çevreye olan duyarlılıklarını en üst düzeyde tutarak müşterileri ve tedarikçileri için daha fazla değer yaratabilmekte, sürdürülebilirlik konusundaki itibarlarını güçlendirebilmektedir. 

  • Paydaş / Yatırımcı Güvenini Arttırmak: 

Sürdürülebilirlik sadece müşteri ve tedarikçiler için şirketin güvenilirliliğini oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda diğer şirket paydaşları ve yatırımcılar için de önemli bir ölçütün belirlenmesini sağlar. Şirketlerin geleceğe yönelik yatırımlarının desteklenmesinde çevre politikalarında bilimsel temelli iklim hedefi vurgusu daha önemli hale gelmiştir. 

  • Regülasyonlara Karşı Esneklik Sağlamak: 

Ülkeler, Paris anlaşmasını uygulamak için ülke düzeyinde taahhütlerini hızlandırmaktadır. Aynı zamanda şirketler de emisyon yoğunluğu yüksek olan faaliyetlerini minimize ederek regülasyonlara daha uyumlu hale gelirler. 

  • Yeni Teknolojilerin Kullanımını Arttırmak: 

Düşük karbonlu bir ekonomiye geçişin hız kazanması ile şirketlerin yeni teknoloji sistemlerine uygun stratejiler geliştirmesi gerekmektedir. 

  • Karlılığı Arttırmak: 

SBTi ile uyumlu karbon hedefleri şirketin operasyonlarının yalın ve verimli kalmasını sağlamaktadır. 

  • Rekabet Avantajını Arttırmak: 

Düşük karbon ekonomisine geçişte başarılı olan şirketler, artan inovasyon, azalan belirsizlik, güçlenen yatırımcı güveni ve artan kârlılıklarla birlikte sektörde daha rekabetçi duruma gelebilmektedir.

 

B-Corp
UNGC
Womens Empowerment Principles
Comminty Member
EPD

Copyright 2023 - İçerik hakları saklıdır.