Elektrik Fiyatları ve Profil Maliyeti

23.03.2023

 

Enerji piyasası gündeminin yoğun olduğu bugünlerde sizinle piyasa fiyatlarındaki son durumu paylaşmak ve profil maliyetinizin önemi ile ilgili bilgilendirme yapmak isteriz.

 

Hatırlayacağınız üzere önceki haftalarda yaşanan doğalgaz kesintileri nedeniyle elektrik fiyatları yükselmiş, Ocak ayı PTF ortalaması 181,3 TL/MWh olarak belirlenmişti. Doğalgaz kesintisinin giderilmesi ile beraber fiyatlarda bir düşüş yaşanmıştır. Şubat ayının ilk 14 gününün PTF ortalaması ise 186,2 TL/MWh, son bir haftanın PTF ortalaması ise 160,8 TL/MWh olarak belirlenmiştir. Şubat ayı PTF gelişimi aşağıdaki gibidir:

 

Şubat ayı günlük PTF ortalamaları

 

PTF günlük ortalaması 240 TL/MWh seviyelerinden 160 – 170 TL/MWh seviyelerine gerilemiştir. Önümüzdeki süreçte havaların soğuması ve doğalgaz kesintisi yaşanması durumunda fiyatların yine 200 TL/MWh civarlarına yükselme ihtimali bulunmaktadır.

 

Şubat ayı finansal baz yükünün (13 Şubat 15.30 itibarı ile) 173 – 175 TL/MWh bandından işlem gördüğü göz önünde bulundurulduğunda, piyasanın Şubat ayının kalan günleri için PTF beklentisinin 162 – 165 TL/MWh civarlarında olacağı tahmin edilebilir.

 

Profil maliyeti, bir tüketicinin elektrik tüketim karakteristiğinin, her şey dahil tedarikçiye birim maliyetidir.

 

 

Fiyatlarda yaşanan bu oynaklık nedeni ile baz yük fiyat beklentileri ve profil maliyetleri de sürekli değişmektedir. Profil maliyetini kısaca bir tüketicinin elektrik tüketim karakteristiğinin, her şey dahil tedarikçiye birim maliyeti olarak tanımlayabiliriz. Piyasa fiyatının saatlik bazda oluştuğunu ve tüketicilerin her saat farklı miktarlarda elektrik tükettiğini göz önünde bulundurursak durum daha net bir şekilde anlaşılacaktır.

 

Her tüketici (özellikle yüksek hacimli sanayi ve ticarethaneler) profil maliyetini hesaplamalı ve piyasadan fiyat toplarken bunu göz önünde bulundurması gerekmektedir. Aksi takdirde piyasadan pahalı elektrik almak durumunda kalabilmektedir.

 

Bazı durumlarda ise tedarikçilerin profil maliyetinizin çok altında teklifler vererek sözleşmenizi sürdürememesi durumu ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden tükettiğiniz elektriğin tedarikçiye olan maliyetini düzenli olarak takip etmeli ve her kuruşun önemli olduğu bu kriz dönemlerinde buna göre aksiyon almalısınız.

 

Üretimde kullandığınız her bir ham maddenin fiyatını takip ettiğiniz gibi profil maliyetlerinizi de takip etmeli, pozisyonlarınızı bu maliyetlere göre almalısınız.

 

Hatırlatmak gerekirse, elektrik fiyatlarının ve dolar kurunun yükselmesi nedeni ile profil maliyetleri yükselmiş, tedarikçiler de bunun sonucunda fiyat revizyonuna gitmek zorunda kalmışlardı. Önümüzdeki günlerde yine havaların soğuması ve gaz kesintisine gidilmesi ile fiyatlarda bir yükseliş daha yaşanabilir. Bu durumda tedarikçiler yine kapınızı çalabilir.

 

Öte yandan, önümüzdeki aylarda soğuk havaların geçmesi ile beraber fiyatlarda ve fiyat beklentilerinde bir düşüş yaşanması durumunda ise profil maliyetleri düşecek ve tedarikçilerin üzerindeki maliyet baskısı azalacaktır. Böyle bir durumda ise sıkışık dönemlerdeki fiyat ve beklentilerdeki artışlar nedeniyle yüksek fiyatlardan sözleşme imzalayan tüketiciler pahalıdan elektrik almış olacaklardır.

 

Yukarıdakiler ışığında size tavsiyemiz; üretimde kullandığınız her bir hammaddenin fiyatını takip ettiğiniz gibi profil maliyetlerinizi de takip etmeniz, pozisyonlarınızı bu maliyetlere göre pozisyon almanızdır.

 

Profil maliyetinizin hesaplanması ile ilgili olarak bize her zaman ulaşabilirsiniz.

B-Corp
UNGC
Womens Empowerment Principles
Comminty Member
EPD

Copyright 2023 - İçerik hakları saklıdır.