Enerji Krizi Ve Sınırlı Enerji Riski

23.03.2023

 

 

Dünya genelinde enerji piyasalarında son birkaç aydır kırılmalar görülmektedir.

Enerji Krizi ve Sınırlı Enerji Riski

 

Geçtiğimiz yaklaşık 20 yıl içerisinde, enerji piyasalarının serbestleştirilmesinden bu yana fiziksel, politik ve sosyal köklü değişimler hiçbir zaman aynı anda gözlemlenmediği için, Enexion Group olarak mevcut durumu müşterilerimiz için en iyi ve optimum şekilde değerlendirmekteyiz. Şu anda yaşananlara bakıldığında, 2008’deki global mali krizin dahi yaşanmakta olanlarla benzer bir etkisi görülmemişti.

 

Güncel olarak hazırlanan risk değerlendirme çalışmalarında, son aylarda önemli bir baskı altına giren üretici ve tedarikçilerin durumuna da değinilmelidir.

 

Bildiğiniz gibi, kömürle çalışan termik elektrik santrallerinin veya nükleer santrallerin hizmet ömrünün uzatılmasına ilişkin güncel bir tartışma mevcut. Hizmet ömrü uzatılmış santraller, yenilenebilir enerjiye olan yönelimi azaltabilir ancak yenilenebilir enerjiye olan ihtiyacı ortadan kaldırmayacaktır. Çünkü bu tarz güç santralleri piyasaya girmedikleri halde sistemden elimine edilmiyorlar.

 

Açıklanan alternatif arz kaynaklarından sadece sınırlı fiyat düşürücü sinyaller beklenebilir, çünkü dünya çapında mevcut olan enerji artmaz, sadece dağıtımı değişir. Rus petrolü kısa vadede tekrar yerine konulamaz.

 

Güncel pazar koşulları büyük avantajlar olduğunu göstermektedir ve bu avantajları kullanabilmek için de:

- Açıkça tanımlanmış aktif bir risk politikası,
- Sürekli piyasa denetimi ve uzmanlığı,
- Zamanında yanıt verebilme kapasitesi,
- Esnek, geleceğe yönelik tedarik modelleri ile yapılacak çalışmalar gereklidir.

 

Enexion Group olarak sürekli piyasaları analiz ediyor, sonuçları değerlendiriyor ve gerekli önlemleri destekliyoruz.

B-Corp
UNGC
Womens Empowerment Principles
Comminty Member
EPD

Copyright 2023 - İçerik hakları saklıdır.