Enerji Maliyet ve Risk Yönetimi

23.03.2023

 

Herkese merhaba,
Enerji piyasasında yaşanan son gelişmeler ile ilgili olarak aşağıdaki linkte Sayın Mehmet Kara’nın yazısını paylaşmak istiyoruz:

http://www.enerjigunlugu.net/icerik/27645/sanayiciye-elektrikci-lazim-mehmet-kara.html

Yazıya göre enerji piyasasında yaşanan dönüşüm tüm sanayicileri yakından ilgilendiriyor. Son gelişmeler ile elektrikte sabit tarifeler kalkarak yerine spot endeksli fiyatlarla oluştu. Böyle bir ortamda sanayicinin enerji piyasasını çok iyi anlaması, yakından takip etmesi ve maliyet muhasebesini Doğru yapabilmesi gerekmektedir.

 

Tedarik gerçekleştirilen spot piyasa fiyatları çok değişken ve öngörülmesi zordur. Aşağıda 2015-2018 spot piyasa fiyatları (diğer adıyla PTF) oluşumunu görebilirsiniz:

 

 

Grafikten de anlaşıldığı gibi PTF (spot) fiyatlar gün içinde yüzde 50’nin üzerinde yıllık ortalamada ise yüzde 20’ye oynaklık göstermektedir. Bu ise sanayicinin maliyet öngörüsünü tamamen bozmaktadır. Satış fiyatlarına enerji maliyetini yansıtamayan sanayiciler değişken enerji maliyetlerden olumsuz yönde etkilenmektedir.

 

Bunların önüne geçmek için ise bizim sanayicilere önerimiz vadeli işlem piyasalarına endeksli sözleşmeler ile hareket etmesidir. Dünya enerji piyasalarına baktığımız sanayicilerin tüm tedarikini spot piyasadan (PTF endeksli) gerçekleştirdikleri hiçbir örnek yoktur. Tüm tedariki PTF’ye endeksli olarak aldığınız zaman fiyatların düşük gelmesini ummaktan başka bir çareniz kalmamakta ve enerji maliyetlerimizi ancak tüketimden sonra öğrenebilmekteyiz. Halbuki dünyadaki sanayiciler tedariklerinin büyük bölümünü vadeli piyasalardan gerçekleştiriyorlar. Böylece enerji maliyetlerini fatura ellerine ulaştığı gün değil en az 3-6 ay önceden öngörebiliyorlar. Ünlü bir düşünürün dediği gibi Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Dünya enerji sektörü bu yollardan geçti ve belli bir bilgi birikimine ulaştı.

Enexion olarak Almanya’da 15 yıldan fazla bir süredir sanayi şirketlerinin enerji tedariklerinde önemli rol oynadık. Şimdi ise Enexion olarak sahip olduğumuz bilgi birikimi Türkiye piyasası bilgimiz ile birleştirerek Türkiye enerji piyasası şartlarına uygun maliyet avantajı ve öngörüsü sağlayan tedarik yöntemleri geliştirdik. Bu yöntemler ile sanayicilere avantajlı ve öngörülebilir tedarik sağlıyoruz.

Bunun için düzenli olarak:

 • Elektrik ve doğalgaz tarifeleri
 • Günlük ve anlık olarak Spot ve OTC enerji fiyatları
 • Santral üretim birim maliyetleri
 • Önemli santral bakım ve arızaları
 • YEKDEM maliyetleri
 • Yenilenebilir üretim değerleri
 • Mevzuat ve regülasyonlar
 • Aylık ortalama spot piyasa tahminleri
 • Farklı kaynaklara dayalı enerji üretim santrallerinin güncel birim maliyetleri ile ilgili periyodik bilgilendirme
 • Önemli santral arızaları veya beyan edilmiş planlı duruş tarihleri ile ilgili bilgilendirme
 • Global emtia fiyatlarını ve dolar kurunu takip etmesi etmekteyiz

Doğru olan enerji tüketimi yoğun olan bir şirketin enerji satışında çıkar çatışması olmayan bağımsız danışmanlar ile çalışması gerektiğidir. İçeride iş yükünü taşıyacak bir enerji ekibi olsa bile bizim tavsiyemiz yine bağımsız ve profosyonel biri tarafından piyasa gelişme ve beklentileri konusunda destek alınmasıdır.

B-Corp
UNGC
Womens Empowerment Principles
Comminty Member
EPD

Copyright 2023 - İçerik hakları saklıdır.