I-REC Sertifikaları

23.03.2023

I-REC sertifikaları yenilenebilir enerji kaynaklarının tedarikini doğrulamakta ve şirketlerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarını sağlamakta kullanılmaktadır.

 
Yeni çevresel sorumluluklar ile birlikte ülkeler ve firmalar sera gazı emisyonu azaltım hedefleri belirlemekte ve bu hedeflere ulaşabilmek için aksiyon planları hazırlamaktadırlar.
 
Tedarik edilen elektrikten kaynaklanan Kapsam 2 emisyonlarını azaltmak için yeşil enerji tedariği çok önemlidir. Burada firmanın kendi yenilenebilir santralini kurması, Joint Venture, Green PPA anlaşması yapması gibi farklı modeller mevcuttur.
 
Bu azaltım yöntemlerinden birisi de I-REC sertifikalarıdır. Şebekede bulunan elektrik farklı kaynaklardan üretildiği için yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin kullanım hakkı sertifikalar vasıtası ile sağlanabilmektedir. I-REC sertifikaları, şebekeden kullanılan elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini kanıtlar ve sertifika satin alan tüketiciler yeşil elektrik kullandığını belgeleyebilir.

 

Uluslararası anlamda geçerliliği olan I-REC sertifikaları birçok firma tarafından tercih edilip kullanılan bir enstrümandır.

 

I-REC sertifikasının mevcut tedarikçiden alınması zorunlu değildir. Elektrik tedariği ve sertifika tedarik süreci ayrı ayrı yürütülebilir.

 

Türkiye’de kurulması planlanan Emisyon Ticaret Sistemi ve AB tarafından “Fit For 55” pakedinin ve buna paralel olarak uygulanması planlanan Sınırda Karbon Düzenlemesi’nin açıklanması ile sera gazı emisyonu azaltım mekanizmaları daha da değer kazanmıştır.

 

Enexion Group olarak I-REC sertifikası tedarik sürecinde siz müşterilerimize şeffaflık sağlayarak destek olmaktan mutluluk duyarız.

Beraber çalışmayı umar ve iyi çalışmalar dileriz.

Saygılarımızla,

UNGC
Comminty Member
Womens Empowerment Principles
EPD

Copyright 2023 - İçerik hakları saklıdır.