IFRS S1 ve IFRS S2 Nedir?

26.04.2024

IFRS S1 (Sürdürülebilirlikle İlgili Finansal Bilgilerin Açıklanmasına İlişkin Genel Gereklilikler) ve IFRS S2 (İklimle İlgili Açıklamalar), bir işletmenin beklentileri, iklim ile ilgili risklerin ve fırsatların etkisini açıklamaya yönelik küresel bir dil oluşturmayı amaçlar.

Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) Vakfı bünyesinde kurulmuş Uluslararası Sürdürülebilirlik Standartları Kurulu’nun (ISSB) yayınladığı bu küresel standartlar, sermaye piyasalarında sürdürülebilirlik açıklamalarına yönelik yeni bir devrin habercisi olarak görülmektedir. Bu kapsamda ise IFRS nedir, IFRS S1 nedir ve IFRS S2 nedir sorularının cevapları merak edilmektedir. 

Enexion Group olarak bu yazımızda, IFRS standartları hakkında merak edilenleri ele alacağız.

 

IFRS S1 Nedir?

IFRS S1, finansal rapor kullanıcısı şirketlerin karşılaştıkları sürdürülebilirlikle ilgili daha tutarlı, kıyaslanabilir ve doğrulanabilir finansal bilgi taleplerine çözüm sunmak üzere geliştirilmiştir. Bu bağlamda IFRS S1, şirketlerin kısa, orta ve uzun vadede karşılaştıkları sürdürülebilirlikle ilgili riskler ve fırsatlar hakkında yatırımcılara bilgi vermelerini sağlamak için tasarlanmıştır. Bu standart, şirketlerin sürdürülebilirlikle ilgili açıklamalarına şeffaflık ve güvenilirlik kazandırarak yatırım kararlarını doğru yönlendirmeyi hedeflemektedir.

 

IFRS S2 Nedir?

ISSB, finansal raporlama yapan şirketlerin iklimle ilgili riskleri ve fırsatları daha tutarlı, eksiksiz, karşılaştırılabilir ve doğrulanabilir şekilde paylaşmalarının önemini vurgulamak için IFRS S2’yi geliştirmiştir. IFRS S2, işletmelerin iklimle ilgili riskler ve fırsatlar hakkında detaylı bilgi açıklamasını gerektirir ve IFRS S1 ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu standart, işletmelerin iklimle ilgili risklerin nakit akışları, finansmana erişim ve sermaye maliyeti üzerindeki etkilerini belgelemesine yardımcı olur.

 

 

ifrs s1

 

IFRS S1 ve IFRS S2 Raporlaması ve Faydaları

 

ISSB’nin yayınladığı IFRS S1 ve IFRS S2 raporlaması, sürdürülebilirlikle ilgili açıklamaların tutarlı bir şekilde yapılması açısından son derece önemlidir. Bunun yanı sıra bu standartlar, birçok fayda sağlamaktadır. IFRS S1 ve IFRS S2, şirketlerin sürdürülebilirlik performansını ve taahhütlerini değerlendirmek için yatırımcılara ve paydaşlara kapsamlı bilgi sunar. Bu kapsamda ISSB, gelecekteki öncelikleri konusunda standartları geliştirmeye devam edecektir.

 

IFRS S1 ve IFRS S2 raporlaması ile, şirketlerin sürdürülebilirlikle ilgili açıklamalarını daha tutarlı ve şeffaf bir şekilde yapmalarını sağlar. Böylece, yatırımcıların doğru kararlar vermelerine yardımcı olur. Bu standartlar, sermaye piyasalarında sürdürülebilirlik raporlamasında yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülmektedir. Genel olarak ISSB’nin çalışmaları, şirketlerin ve paydaşların sürdürülebilirlik ile ilgili bilgi paylaşımını ve raporlamayı geliştirmek amacıyla önemli bir adım olarak görülmektedir.

 

Enexion Group olarak uzman kadromuz ile 20 ylı aşkın süredir sektörde hizmet vermekten ve birçok değerli şirketle işbirliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Bu kapsamda küresel standartlara uygun olarak hazırlanan IFRS S1 ve IFRS S2 raporu hazırlama sürecinizde size destek olmaktan memnuniyet duyarız. Bilgi ve teklif için bizlere ulaşabilirsiniz. 

Referanslarımıza ulaşmak için tıklayın.

 

B-Corp
UNGC
Womens Empowerment Principles
Comminty Member
EPD

Copyright 2023 - İçerik hakları saklıdır.