CDP (Karbon Saydamlık Projesi) Nedir? Neden Gereklidir?

05.03.2024

CDP, şirketlerin karbon salınımları hakkında bilgi toplamak ve bu bilgilerin sonuçlarını paylaşmak için kurulan uluslararası bir organizasyondur.

“CDP nedir?” konusunu kısaca ele alacak olursak, Karbon Saydamlık Projesi olan CDP, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın en büyük nedeni olan sera gazı salınımlarının büyüklüğünü öğrenerek şirketlerin salınımlarını azaltmaları için aracı olur. Bu noktada ise CDP raporu nedir ve CDP belgesi nedir konusunda şirketlerin bilgi sahibi olması gerekir. Bu yazımızda, CDP ne demek ve CDP raporu hakkında bilinmesi gerekenleri sizler ile paylaşacağız. 

CDP Nedir?

CDP nedir konusunun yanı sıra “CDP açılımı ne demek?” konusu da merak edilmektedir. Açılımı “Carbon Disclosure Project” olan CDP, şirketlerin çevresel etkilerini değerlendirmelerine, raporlamalarına ve paydaşlarla paylaşmalarına yardımcı olan bir platformdur. Her yıl, binlerce şirket CDP'ye rapor verir ve bu raporlar, şirketlerin karbon ayak izi, su kullanımı, ormansızlaşma gibi konulardaki performanslarını gösterir. CDP, şirketlerin bu konularda daha şeffaf olmalarını teşvik eder ve sürdürülebilirlik stratejilerini geliştirmelerine de olanak tanır.

 

CDP Raporunun Şirketler için Faydaları 

Karbon Saydamlık Projesi için beyanda bulunmanın, çevresel sorunları azaltmak dışında da şirketler için pek çok faydası mevcuttur. 2003 yılından bu yana Karbon Saydamlık Beyanında bulunan şirketlerin sayısı gitgide artmaktadır. Bunun yanı sıra yaklaşık 400 şirket, çevresel şeffaflık ve iklim değişikliği alanındaki öncülükleri ile A puan almıştır.

Sera gazı salınımlarının miktarı, şirketlerin değerini de etkileyeceği için karbondioksit stratejileri, riskleri ve fırsatlarını yönetmek şirketler için oldukça önemli bir hale gelmiştir. Bunun yanı sıra CDP raporunun şirketler için faydaları genel olarak aşağıdaki gibidir:

Kamuoyuna, hissedarlara, yatırımcılara ve müşterilere güven sunar.

 • Rekabet avantajı sunar.
 • Sürdürülebilir ekonomiye katkılarını açıkça gösterebilen şirketlerin saygınlıkları artar.
 • Bu şirketler, sektörde çevre risklerini belirleme, yönetme ve bildirme konusunda lider konumunda olurlar.

İlginizi çekebilir: Karbon emisyonu nedir, nasıl azaltılır?

 

 

CDP Raporu Nasıl Hazırlanır?

Sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği ile ilgili bilgiyi paydaşlarına iletmek isteyen şirketler için CDP raporu hazırlamak önemlidir. CDP raporu hazırlamaya başlamadan önce organizasyonunuzun hangi kaynaklara sahip olduğunu belirlemeniz son derece önemlidir. Bu kaynaklar; çevresel, iklim verileri, su kullanımı, enerji tüketimi ve diğer ilgili verilerdir. Bu verileri toplamak ve düzenlemek için bir veri yönetimi planı geliştirmek gerekir. 

 

İlgili İçerik: CDP Raporlamasının Önemi

 

CDP raporu hazırlarken, Global Reporting Initiative (GRI) veya Sustainability Accounting Standards Board (SASB) gibi uluslararası standartlara uygunluğu göz önünde bulundurmak gerekir. Bu standartlar, sürdürülebilirlik raporlarının yapısını ve içeriğini düzenlerken aynı zamanda daha fazla kıyaslama imkânı da sağlar. CDP raporu hazırlarken, çevresel ve iklim verilerinin doğru, güvenilir ve güncel olması çok önemlidir. Organizasyon içindeki farklı departmanlardan gelen verileri bir araya getirirken, veri doğrulama süreçlerini de uygulamak gerekir. 

 

CDP Puanı Nasıl Yükseltilir?

CDP puanı yükseltmek için bilmeniz gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • CDP puanınızı yükseltmenin temel yollarından biri, veri kalitesini artırmaktır. Raporlama sürecinde kullanılan verilerin doğruluğunu ve tutarlılığını sağladığınızdan emin olun.
 • Şirketinizin iklim değişikliği üzerindeki etkilerini ve emisyonlarını anlamak için etki alanlarını belirleyin. Daha sonra bu alanlarda hedefler belirleyerek, karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik stratejiler geliştirilmelidir.
 • CDP puanını artırmak için karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik somut adımlar atılmalıdır. Yenilenebilir enerji kullanımını, enerji verimliliğini artırmak bunlardan birkaçıdır.
 • Kuruluşunuzun iklim değişikliği ile ilgili raporlamasını sürekli olarak geliştirmek gerekir. Şeffaf, kapsamlı ve doğru bir raporlama, CDP puanınızı artırmanıza yardımcı olur.
 • Kuruluşunuzun genel stratejilerine sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği odaklı yaklaşımları entegre edilmelidir. Bu durum, CDP puanını artırmak için uzun vadeli bir strateji imkânı sunar.

 

CDP (Karbon Saydamlık Projesi) Hakkında Sık Sorulan Sorular

CDP Ana Başlıkları Nelerdir?

CDP ana başlıkları genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • İklim değişikliği
 • Su Güvenliği
 • Ormanlar

CDP Puanı Ne Demek?

CDP (Carbon Disclosure Project) puanı, şirketlerin çevresel performanslarını değerlendirmek için CDP tarafından verilen bir değerlendirme sistemi olarak ifade edilir. Bu puanlar, şirketlerin çevresel performanslarını belirli kriterlere göre derecelendirmektedir. Puanlar sayesinde şirketler, bu kategorilerdeki başarılarını veya iyileştirme gerektiren yönlerini görebilir.

Enexion Group olarak stratejik karbon yönetimi ve sürdürülebilirlik projelerimizdeki deneyimlerimiz ile CDP danışmanlığı hizmetimizde sürdürülebilirlik yaklaşımlarınızı güçlendirerek eylem planları geliştirmenize ve süreci daha doğru yönetmenize destek sağlıyoruz. 

İklim Değişikliği ve Su Güvenliği başlıklı anketlerde yakaladığımız istikrar ve sahip olduğumuz 15+ yıllık know-how ile müşterilerimizin sürdürülebilirlik konusundaki gelişimlerine destek olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Sizler de çevresel duyarlılığınızı, şirket reputasyonunuzu ve sürdürülebilirlik aksiyonlarınızı bizlerle raporlayarak pazarda her zaman bir adım önde yer alabilirsiniz! CDP raporlaması talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

B-Corp
UNGC
Womens Empowerment Principles
Comminty Member
EPD

Copyright 2023 - İçerik hakları saklıdır.