Net Zero Banking Alliance

Net Zero Banking Alliance

Enexion uzman kadrosuyla karbonsuz stratejiler geliştirerek Net Zero Banking Alliance üyesi olmanız için destek olur.

Net Zero Banking Alliance

20

+

yıl tecrübe

700

+

müşteri

1000

+

proje

Net Zero Banking Alliance Nedir?

Endüstri liderleri tarafından oluşturulan ve BM tarafından düzenlenen Net Zero Banking Alliance (NZBA), 2050'ye kadar gerçek ekonomiyi net sıfır sera gazı emisyonlarına geçirmek için çaba gösteren önde gelen küresel bankaların bir grubudur.

Net-Zero Banking Alliance üyesi olmak için tüm operasyonlarınızı içeren bazı taahhütler şunlardır;

Operasyonel ve atfedilebilir sera gazı (GHG) emisyonlarını, kredi ve yatırım portföyleriyle uyumlu hale getirerek 2050 veya daha erken bir tarihe kadar net sıfır hedeflerine uygun şekilde geçiş yapın.

Katılımdan itibaren 18 ay içinde 2030 veya daha erken bir hedef ve 2050 hedefi belirleyin ve 2030'dan itibaren her 5 yılda bir ara hedefler belirleyin.

Bankaların ilk 2030 hedefleri, bankanın en büyük etki yaratabileceği öncelikli sektörlere odaklanacaktır, yani portföylerindeki en yüksek GHG yoğun sektörler, 36 ay içinde daha fazla sektör hedefi belirlenecektir.

Her yıl mutlak emisyonları ve emisyon yoğunluğunu en iyi uygulamalara uygun olarak yayınlayın ve hedefler belirlendikten sonra bir yıl içinde, önerilen eylemleri ve iklimle ilgili sektörel politikaları belirten bir geçiş stratejisine karşı ilerlemeyi yönetim kurulu düzeyinde gözden geçirilmiş olarak açıklayın.

Geçiş planlarında karbon dengeleme (offsets) rolüne sağlam bir yaklaşım benimseyin.

Nasıl Destek Oluyoruz?

Firmamız olarak, NZBA'nın vizyonunu ve hedeflerini desteklemek için şu taahhütleri veriyoruz:

Net Sıfır Hedefleri ile Uyumlu Operasyonlar: Tüm operasyonlarımızı, kredi ve yatırım portföylerimizi net sıfır hedeflerine uyumlu hale getirecek şekilde düzenliyoruz.

Belirli Hedeflerin Belirlenmesi ve Takibi: Katılımımızın başlangıcından itibaren 18 ay içinde 2030 veya daha erken hedefler belirleyerek, net sıfır hedeflerimize ulaşmak için somut adımlar atıyoruz. Ayrıca, 2030'dan itibaren her 5 yılda bir ara hedefler belirleyerek ilerlememizi düzenli olarak değerlendiriyoruz.

Öncelikli Sektörlere Odaklanma: İlk etapta, en yüksek sera gazı yoğunluğuna sahip sektörlere odaklanarak, en büyük etkiyi sağlamak için stratejiler geliştiriyoruz. Ardından, daha fazla sektör hedefi belirleyerek çabalarımızı genişletiyoruz.

Hareketlerimizi ve İlerlememizi Şeffaflıkla Paylaşma: Yıllık olarak, mutlak emisyonları ve emisyon yoğunluğunu en iyi uygulamalara uygun olarak yayınlıyoruz. Ayrıca, belirlenen hedeflerin ardından, karbon dengesini sağlamak için önerilen eylemleri ve sektörel politikaları içeren bir geçiş stratejisi sunuyoruz.

Karbon Dengeleme Stratejileri: Geçiş planlarımızda karbon dengeleme (offsets) konusunda sağlam bir yaklaşım benimseyerek, net sıfır hedeflerimize ulaşma çabalarımıza destek oluyoruz.

Neden Enexion Group?

Profesyonel ekip yönetimi

Sürdürülebilirlik performansının stratejik sunumu uzman ekip tarafından yönetilir

Süreçte beraberlik

Süreç boyunca hızlı, bilgilendirici ve çözüm odaklı iletişim ile bütüncül bir süreç yönetimi deneyimi sunar.

Stratejik yaklaşım

Şirket profili, yer aldığınız sektör ve hedeflerinize uygun raporlama içeriği geliştirilir

360° derece yaklaşım

Yerelden küresele farklı düzeylerde sahip olduğumuz bilgi ve deneyimlerimizi kullanarak uzun vadeli yaratıcı ve stratejik çözümler geliştiriyoruz.

Şirketlere özel (tailor-made) yaklaşım

Müşterilerimizin talep ve beklentilerine uygun güvenilir ve esnek çözümler sunuyoruz

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgilendirme ve teklif talebi için

Lütfen Bilgi ve Teklif Formunu Doldurun
 • SASA Polyester Sanayi A.Ş.

  "...Enexion Group; şirketimize karbon ayak izi azalma ve sürdürülebilirlik adına yürütmekte olduğumuz çalışmalarımızı paydaşlarımıza aktarma konusunda da SASA Polyester’in çözüm ortağı olmuştur. Tüm sorularımıza her zaman hızlı yanıt veren Enexion, ekibimizi detaylı bilgilendiriyor ve amacımıza hızlı ulaşmamızı sağlıyor. Birlikte uzun soluklu çalışmalarımız sonucunda, Enexion Group'un stratejisi ve araçlarıyla artık kapsamlı karbon ayak izi azaltma stratejilerine ve net bir yol haritasına sahibiz...."
 • Brisa Bridgestone Sabancı Lastik San. ve Tic. A.Ş.

  "...Brisa olarak 2020 yılında başlattığımız “Düşük Karbon Ekonomisine Geçiş” sürecimizde Enexion Group ile çalışıyoruz. Yol haritamızda önemli kilometre taşlarını oluşturan stratejik yol haritamızda özellikle mevzuatları, regülasyonlar ve maliyet analizlerini göz önünde bulundurarak profesyonellikleriyle katkı sağlayan tüm Enexion Group ekibine teşekkür ederiz...."
 • Cevher Jant Sanayii A.Ş.

  "...Enexion Ekibi, tüm projelerimizde beklentilerimizin ötesine geçerek, şirketimizin bilgi ve farkındalığımızın artmasını sağlamış; şirketimize, iş süreçlerimizde sektör trendleri, regülasyonlar ve tedarik zincirimizin geliştirilmesi konusunda bütüncül perspektifler sunarak, paydaşlarımızla etkili iletişim kurabilmemiz için rehberlik etmiş önemli katkılar sağlamıştır. Karbon emisyonu, yenilenebilir enerji yatırımları ve sürdürülebilirlik konusunda 360° hizmet sunan Enexion Group ile uzun süreli ve verimli iş birliğimize, yeni projelerimiz ile devam ediyoruz...."
 • İnci Holding

  "...Şirketimizin stratejik hedefleri doğrultusunda, Enexion Group ile İnci Holding ve Holding şirketlerimiz için “karbon ayak izi ölçümü”, “karbon azaltım hedef belirleme” ve “karbon azaltım hedeflerimize ulaşmamız için stratejik yol haritası” konularında çalışmış bulunuyoruz. Çalışmalarımız sırasında Enexion Group ile hedeflediğimiz başlıklarla birlikte güncel gelişimlerini de kapsayan bilgilendirme ve farkındalık seminerleri (eğitimleri) düzenlenmiştir. Tüm bu çalışma sürecinde Enexion Group, tecrübesi ve etkili know-how aktarımı ile verimli sonuçlara ulaşmamıza destek olmuştur. Kendilerine bu süreçte verdikleri destekler için teşekkür ederiz...."
 • JTI Tütün Ürünleri San. A.Ş.

  "...Şirketimizin karbon hedefleri doğrultusunda “stratejik yol haritası” hazırlayarak ihtiyaç analizi ile şirketimizin rekabet kabiliyetini geliştirmesi konusunda çalıştığımız Enexion Group’un uzman ekibin tecrübesi ve etkili know-how aktarımı ile oldukça verimli sonuçlara ulaştık. Enexion Group, şirketimizin karbon hedeflerimize nasıl ulaşmamız gerektiği konusunda şirketimize doğru alana yönlendirilmesine destek oldu...."
 • MAN Türkiye A.Ş.

  "...MAN Türkiye A.Ş. firması olarak 2020 yılında başlattığımız “Sıfırı Karbon Yol Haritası” çalışmaları kapsamında Enexion Group olarak; yeşil enerji yatırımları, yeşil enerji sertikaları ve yeşil enerji tedarik alternatifleri, yeşil enerji dönüşüm yol haritası alternatifleri ve maliyet çalışmaları danışmanlık hizmetleri ile vermiş olduğunuz önemli katkılar için teşekkür ederiz...."
 • Jotun Group

  "...Enexion Group’un güçlü iletişim yeteneği ve profesyonel yaklaşımı ile gerçekleştirilen interaktif eğitim sürecinde konuları ele alma yöntemleri ile bizlere yeni bakış açısı kazandırmış ve farkındalığımızı artırmıştır...."
 • ASAŞ Alüminyum San. Tic. A.Ş.

  "...Disiplinli ve düzenli çalışma sistemiyle, ASAŞ Alüminyum’un enerji maliyetlerini düşürme konusunda katma değer sunan Enexion Group’un ile gelecekte de birçok projeyi birlikte gerçekleştirmeyi umuyoruz. Bağımsız ve çıkar çatışması olmayan bir kurum olması Enexion Group’u tercih etmemizin en büyük nedenlerindendir...."
 • Bericap Kapak San. A.Ş.

  "...Enexion Group’un tecrübeli ve dinamik ekibi, toplam enerji maliyet analizi yaparak, riskleri ve tasarrufları belirleyerek enerji karnemizi çıkardı. Enexion Group sayesinde piyasadaki son gelişmeleri yakından inceleyebiliyor, en iyi şekilde fırsatlardan yararlanıp, risklerden kaçınıyoruz...."
 • Alpplas Endüstriyel Yatırımlar A.Ş.

  "...Enexion Group’un enerji piyasası ve enerji maliyetle kalemleri konusundaki bilgisiyle enerji maliyetlerimizi stratejik değerlendirerek tasarruflarımızı belirlerdik. Enexion Group, liberal enerji piyasasındaki fırsatları şirketçe değerlendirebileceğimiz güvenilir bir firmadır...."
 • TPI Composites

  "...Şirketimizin stratejik hedefleri doğrultusunda “Yenilenebilir Enerji Yatırım Stratejileri” hizmeti ile farklı yatırım modellerinin analizi ve karşılaştırması ve sözleşme yönetimi noktasında uzun yıllardır sektör tecrübesi olan Enexion Group Türkiye ekibi ile çalıştık. Yenilenebilir Enerji Yatırım Stratejileri ile bir yatırım modelleri arasındaki maliyet farklılıkları ve mevzuatlar kapsamındaki durum ve olası beklentiler ile ilgili uzman desteğini sunarak iş modelimizin gelişimine katkılarını sunan Enexion Group Türkiye ekibine teşekkür ederiz..."
 • AirTies Technology

  "...Şirketimizin stratejik sürdürülebilirlik yolculuğunda, SBTi karbon ayak izi hedeflerimiz ve sürdürülebilirlik uygulamalarını ortaya koymak amacıyla Enexion Group ekibi ile çalıştık. Tüm çalışma süreçlerini titizlikle yöneten, gerekli tüm aksiyonları alan Enexion Group ekibinin karbon emisyonları ve sürdürülebilirlik konularında sağladıkları profesyonel hizmetleri ve uzman görüşleri için kendilerine teşekkür ederiz..."
  blog

  CDP - Karbon Saydamlık Projesi

  Dünya iklim değişikliğinin etkilerinin daha fazla farkına vardıkça, şirketler sera gazı emisyonlarını azaltmak ve iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek için harekete geçme konusunda artan bir baskı altına

  Devamını Oku
  blog

  Refinitiv ÇSY Değerlendirmesi

    Enexion Group olarak; “sektör lideri” hizmetlerimiz ve “360° derece” yaklaşımız ile tüm dünyada kabul gören ve giderek önem kazanan Refinitiv değerlendirme süreçlerinde şirketinizin ESG skorlarının iyileştirilmesinde

  Devamını Oku
UNGC
Comminty Member
Womens Empowerment Principles
EPD

Copyright 2023 - İçerik hakları saklıdır.