Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) Dolu Dizgin Geliyor

19.09.2023

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) Dolu Dizgin Geliyor

Avrupa Komisyonu 17 Ağustos 2023 tarihinde, Avrupa Birliği'nin (AB) ithal mallar üzerindeki yeni karbon vergisi olan, Avrupalı ​​üreticilerin AB Emisyon Ticaret Sistemi ile ödediği karbon bedelini AB dışındaki üreticilerle eşitlemeyi amaçlayan, Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (Carbon Border Adjustment Mechanism) kapsamında ürün ithalatçıları için mekanizma tüzüğü ve raporlama kurallarını duyurmuştur.

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) Dolu Dizgin Geliyor

Geçiş dönemi 1 Ekim 2023'te başlayacak olan AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasını (SKDM) ile Türkiye’de yer alan ve Avrupa’ya ihracat yapan SKDM şirketleri yeni yaptırımlar beklemektedir. 

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması, Avrupa'nın küresel iklim değişikliğiyle mücadelede liderlik rolünü pekiştireceği umutlarıyla kabul edilmiştir.

Türkiye’nin önemli ihracat bölgesi olan Avrupa, bu mekanizma ile Türkiye’de yer alan şirketleri iklim değişikliği konusunda harekete geçmeye zorlamaktadır.

SKDM'nin temel amacı, yeşil dönüşümün getireceği maliyetlerle birlikte Avrupa'nın rekabetçiliğini korumak ve küresel düzeyde iklim değişikliğiyle mücadele çabalarını artırmaktır.

Şirketlerin SKDM farkındalığını arttırıp SKDM hakkında bilgilendirmek ve SKDM kapsamında yer alan ürün gruplarını belirlemek için müşterilerimize hizmet sunuyoruz.

SKDM’nin şirketiniz üzerinde oluşturabileceği risk ve fırsatları sizlerle beraber değerlendiriyor, hizmetlerimizle SKDM ‘den etkilenecek riskli alanlarınızı tespit ediyor ve olası SKDM maliyetinizi hesaplıyoruz. Bu konuda sizlere sunabileceğimiz servisimizle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız.

Sizlerin düşük karbon ekonomisine geçiş sürecinde doğru stratejiler geliştirerek, çevreye duyarlı, mali riski minimize edilmiş, en avantajlı yatırımları planlamanıza destek olmaktan memnuniyet duyarız.

UNGC
Comminty Member
Womens Empowerment Principles
EPD

Copyright 2023 - İçerik hakları saklıdır.