Blog

16.09.2021 (Enexion)

Sürdürülebilirlik Raporlamasının Şirketlere Katkıları

Günümüzde şirketlerin başarılarının yanında; değer üretme, kaynak kullanımlarını ve enerji tüketimlerini sınırlama, karbon emisyonları gibi olumsuz etkilerden kaçınma, kaliteli ve sürdürülebilir ürün ve hizmet yaratma becerilerine odaklanması kaçınılmaz bir gereklilik haline gelmiştir. Bu konu şirketler için pazar rekabet gücünü korumanın ötesinde, işletmelerin sorumluluğu durumundadır.
DEVAMI
03.08.2021 (Enexion)

AB Yeşil Mutabakatı - Fit For 55 Paketi


Avrupa Birliği’nin tüm ülkeleri etkileyecek olan Fit for 55 - Yeşil Mutabakatı ile ilgili yeni gelişmeler hakkında kısa bilgi paylaşımında bulunmak isteriz. 13 revizyon/yeni kural maddesiyle “Fit For 55” Avrupa Birliği’nin 2030 yılındaki yüzde 55 azalttım hedefine ulaşabilmek için yapılması gerekenleri kapsayan bir öneri paketidir. Buna göre 2030 yılına kadar yıllık 350 milyar Euro yatırım yapılması planlanmaktadır.
DEVAMI
04.06.2021 (Enexion)

Yeşil Mutabakat ve Şirketler İçin Önemi

Avrupa Birliği’nin tüm ülkeleri etkileyecek olan AB Yeşil Mutabakatı ile ilgili sizinle kısa bilgi paylaşımında bulunmak isteriz. AB Yeşil Mutabakatı, 2030’a kadar karbon salınımını %55 oranında azaltma, 2050 yılında ise “karbonsuz kıta” olmak amacıyla Avrupa ekonomisini dönüştürmeyi amaçlayan politika paketidir.
DEVAMI
04.06.2021 (Enexion)

YEK-G Sertifikası

İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında atılan en önemli adımlardan biri, bildiğiniz gibi karbon emisyonlarını azaltma stratejileri ile buna yönelik iş ve ticaret modelleri geliştirilmesidir. Avrupa Birliği 2030 yılına kadar yerine getirilmesi için daha zorlu iklim hedefleri belirlemiş bulunuyor. 2030 yılı hedefi olan %45 “karbon emisyon azaltım” hedefini %55’e yükseltti. “Yeşil Mutabakat” ile sınırda karbon vergisinin gelmesi, Türkiye’den AB’ye ihracat gerçekleştiren birçok şirketi karbon vergisi ödemek zorunda bırakacaktır. Bundan sonraki dönemde AB ile ticarette “Daha az karbon emisyonu = Daha az maliyet” anlamına gelecektir.
DEVAMI
12.06.2018 (Enexion)

Enerji Maliyet ve Risk Yönetimi

Enerji piyasasında yaşanan son gelişmeler ile ilgili olarak aşağıdaki linkte Sayın Mehmet Kara’nın yazısını paylaşmak istiyoruz: http://www.enerjigunlugu.net/icerik/27645/sanayiciye-elektrikci-lazim-mehmet-kara.html Yazıya göre enerji piyasasında yaşanan dönüşüm tüm sanayicileri yakından ilgilendiriyor. Son gelişmeler ile elektrikte sabit tarifeler kalkarak yerine spot endeksli fiyatlarla oluştu. Böyle bir ortamda sanayicinin enerji piyasasını çok iyi anlaması, yakından takip etmesi ve maliyet muhasebesini Doğru yapabilmesi gerekmektedir.
DEVAMI
08.05.2018 (Enexion)

2018 Nisan Piyasa Gelişmeleri – Beklentiler ve Tavsiyeler

Enexion ekibi olarak size kısaca Nisan ayında yaşanan piyasa gelişmelerinden, önümüzdeki dönemlerdeki beklenti ve tavsiyelerimizden kısaca bahsetmek isteriz.
DEVAMI
02.04.2018 (Enexion)

YEKDEM’siz elektrik son mu buluyor?

YEKDEM ile ilgili olarak yayınlanan değişiklik taslağına göre “bir üretim tesisinin ve varsa barasına bağlı tüketim tesislerinin ilgili fatura dönemindeki bu üretim tesisine ait uzlaştırmaya ilişkin net çekiş miktarı da birinci fıkrada belirtilen ödeme yükümlülüğü oranı hesabında dikkate alınır” maddesi eklenmiştir.
DEVAMI
05.12.2017 (Enexion)

Enerjide Sıcak Hafta

2017 yılı boyunca enerji fiyatlarının artmasına katkıda bulunan bir çok gelişme yaşandı. İlk çeyrekte yaşanan gaz kesintileri, ikinci çeyrekte TETAŞ’ın spot piyasadan alımlarını arttırma politikasına geçmesi, üçüncü çeyrekte yüksek hava sıcaklıkları ve yüksek talep ile beraber enerji fiyatlarını tabiri caizse uçurdu. Ayrıca dördüncü çeyrekte EPDK’nın tarifeyi arttıracağını açıklaması ve son olarak da BOTAŞ’ın gaz fiyatlarına zam yapması ve santrallere doğalgaz satış kısıtı getirmesi önümüzdeki sene enerjide fiyat artışlarının devam edeceğinin göstergesi niteliğinde.
DEVAMI
29.06.2017 (Enexion)

Sanayi Sektöründe Elektrik Maliyetleri Yaklaşık Yüzde 20 Arttı

Sanayi kuruluşlarının en önemli maliyet kalemlerinden biri olan enerji maliyetleri 2017 yılında artmaya devam edecek. Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Ceren Özdal “Sanayi sektörünün elektrik profil maliyetleri 2017 yılında yaklaşık yüzde 20 oranında artış göstererek ulusal tarifeyi geçti. Yükseliş devam edebilir” dedi.
DEVAMI
14.02.2017 (Enexion)

Elektrik Fiyatları ve Profil Maliyeti

Profil maliyetini bir tüketicinin elektrik tüketim karakteristiğinin, her şey dahil tedarikçiye birim maliyeti olarak tanımlayabiliriz. Piyasa fiyatının saatlik bazda oluştuğunu ve tüketicilerin her saat farklı miktarlarda elektrik tükettiğini göz önünde bulundurursak durum daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Bu nedenle üretimde kullandığınız her bir ham maddenin fiyatını takip ettiğiniz gibi profil maliyetlerinizi de takip etmeli, pozisyonlarınızı bu maliyetlere göre almalısınız.
DEVAMI
1 - 10
Toplam 12